REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Hipoteka odwrócona

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Renta dożywotnia a odwrócony kredyt hipoteczny

Renta dożywotnia, czyli dożywotnie świadczenie pieniężne wypłacane w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nadal nie doczekała się regulacji ustawowej. Natomiast w dniu 15 grudnia 2014 roku weszła w życie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym.

Odwrócony kredyt hipoteczny – dla kogo?

Odwrócony kredyt hipoteczny to zupełnie nowa instytucja finansowa, z której będzie można korzystać już od 15 grudnia 2014 roku. Dla kogo jest przeznaczona usługa finansowa oferowana przez banki? Jak zgodnie z prawem i bezpiecznie skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego?

Odwrócony kredyt hipoteczny – prawa i obowiązki stron

Odwrócony kredyt hipoteczny to nowa usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Ustawa wprowadzająca tą instytucję wchodzi w życie 15 grudnia 2014 roku. W związku z tym warto zwrócić uwagę, jakie są wzajemne prawa i obowiązki stron zawierających umowę o odwróconym kredycie hipotecznym.

Odwrócony kredyt hipoteczny dla seniorów

Odwrócony kredyt hipoteczny jest - zdaniem posłów - korzystnym i bezpiecznym rozwiązaniem dla seniorów. Pozwala im bowiem uzyskać dodatkowe pieniądze na bieżące wydatki. Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została 23 października przyjęta przez Sejm.

REKLAMA

Odwrócony kredyt hipoteczny - co to jest?

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została 9 października 2014 r. przyjęta przez Senat. Odwrócony kredyt hipoteczny, czyli nowa usługa na polskim rynku finansowym, pozwoli osobom posiadającym nieruchomości uzyskiwać dodatkowe środki pieniężne i przeznaczyć je na dowolny cel.

Odwrócony kredyt hipoteczny 2014

Konstrukcja odwróconego kredytu hipotecznego wynika z uchwalonej 12 września 2014 roku ustawy. Odwrócony kredyt hipoteczny polega na uzyskaniu comiesięcznych środków finansowych od banku w zamian za przejęcie nieruchomości przez bank, po śmierci kredytobiorcy. Jak prawidłowo zawrzeć lub odstąpić od umowy o odwrócony kredyt hipoteczny?

Odwrócony kredyt hipoteczny

Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada wprowadzenie pisemnej umowy kredytowej pomiędzy osobą fizyczną a bankiem, która zagwarantuje osobom starszym finansowe środki na życie. Kto i na jakich zasadach będzie mógł skorzystać z konstrukcji odwróconego kredytu hipotecznego?

Hipoteka odwrócona - wątpliwości

Seniorzy najbardziej obawiają się utraty mieszkania. Akt notarialny powinien być skonstruowany w taki sposób, aby gwarantował prawo klienta do dożywotniego użytkowania mieszkania.

REKLAMA

Jakie obawy mają seniorzy w związku z odwróconą hipoteką?

Renta dożywotnia jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które ukończyły 65 rok życia. Emeryci często nie są pewni czy będą mogli pozostać w swoim mieszkaniu i czy na pewno otrzymają należne im świadczenia.

Jaka jest historia odwróconej hipoteki?

Odwrócony kredyt hipoteczny jako rozwiązanie dla seniora znany jest w Polsce od 2009 r. Choć pomysł ten narodził się w Stanach Zjednoczonych, to dziś znany jest w wielu krajach europejskich.

Odwrócony kredyt hipoteczny a renta dożywotnia

Dla seniorów, którzy nie wiedzą czym różni się renta dożywotnia od odwróconego kredytu hipotecznego przedstawiamy krótkie porównanie.

Renta dożywotnia a umowa o dożywocie

Czym różni się renta dożywotnia od umowy o dożywocie? Poniżej przestawiamy krótkie porównanie.

Ponowne przeliczenie emerytury a aktywność zawodowa emerytów

W większości przypadków seniorzy decydują się na dalszą pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego w celu dorobienia do niskiej emerytury. Ustawa odbiera im taką możliwość, zakazując łączenia emerytury z pracą.

Zamiana mieszkania czy renta dożywotnia

Pomysł odwróconej hipoteki dla seniorów powstał w latach 80- tych w Stanach Zjednoczonych. Także w Polsce spotkał się z dużym zainteresowaniem. Odwrócona hipoteka jako dożywotnia renta jest alternatywą dla zamiany mieszkania. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Hipoteka odwrócona - konstrukcja

Hipoteka odwrócona to rozwiązanie finansowe skierowane do seniorów. Coraz więcej osób po 65. roku życia korzysta z tego rozwiązania. Dlatego obecnie odwrócona hipoteka wzbudza ożywioną dyskusję i budzi zainteresowanie. W naszym tekście opisujemy wady i zalety hipoteki odwróconej oraz aspekty prawne.

Odwrócona hipoteka – plusy i minusy projektu ustawy

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym zapewne nie zostanie uchwalona w tej kadencji Sejmu. Seniorzy na zmiany będą musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Hipoteka odwrócona - aspekty prawne

Hipoteka odwrócona to rozwiązanie finansowe skierowane do seniorów. Coraz więcej osób po 65. roku życia korzysta z tego rozwiązania. Dlatego obecnie odwrócona hipoteka wzbudza ożywioną dyskusję i budzi zainteresowanie. W naszym tekście opisujemy wady i zalety hipoteki odwróconej oraz aspekty prawne.

Czy czekać na ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym?

W zakresie finansów osób starszych jednym z częściej obecnie poruszanych tematów jest znajdująca się w przygotowaniach ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Dużo mówi się na ten temat w mediach, często przedstawiając jako najlepsze remedium na kłopoty finansowe polskich seniorów. Przeanalizujmy jednak szczegółowo jak może naprawdę wyglądać oferta bankowa dotycząca odwróconych kredytów hipotecznych.

Kto skorzysta z odwróconej hipoteki?

W ramach umowy odwróconej hipoteki instytucja finansowa zobowiązuje się do wypłacenia określonej kwoty na rzecz drugiej strony, która w zamian zrzeka się praw do posiadanej nieruchomości po śmierci. Hipoteka odwrócona skierowana jest do osób starszych.

Zadbaj o swój budżet – krótki poradnik oszczędzania

Chciałbyś zaoszczędzić na wakacje albo sprzęt, o którym od dawna marzysz, ale pod koniec miesiąca ciągle się okazuje, że brakuje Ci na to pieniędzy? Spróbujemy Ci doradzić, w jaki sposób zarządzać swoimi finansami, żeby pod koniec miesiąca zanotować plusy a nie minusy.

Obalamy mity wokół odwróconej hipoteki

Nowe i nieznane zawsze budzi wiele pytań i kontrowersji. A pytania pozostawione bez odpowiedzi rodzą często mijające się z prawdą mity. Tak samo jest z nowym jak na polskie warunki tematem odwróconej hipoteki. Spróbujmy przyjrzeć się temu z bliska.

Co warto wiedzieć o odwróconej hipotece?

Produkt ten jest na rynku polskim od niedawna, więc wśród wielu seniorów budzi jeszcze obawę, jak każda rzecz, której nie znamy. Postaramy się przy pomocy kilku prostych odpowiedzi przybliżyć tę usługę , aby stała się ona bardziej zrozumiała.

Dwa modele odwróconej hipoteki

Odwrócona hipoteka to produkt finansowy, który daje seniorom możliwość uzyskania dodatkowej renty. W zamian za przeniesienie prawa własności nieruchomości na fundusz hipoteczny, senior otrzyma comiesięczne wynagrodzenie.

Czy senior ma prawo dożywotniego zamieszkania?

Przy odwróconej hipotece senior przenosi własność nieruchomości na fundusz hipoteczny w zamian za comiesięczną dodatkową rentę. Ma jednak pewność, że będzie tam mieszkał do końca życia.

Jak wyliczana jest wysokość świadczenia przy odwróconej hipotece?

Dzięki odwróconej hipotece seniorzy mają szansę na dodatkową rentę. Jej wysokość zależy m.in. od wartości nieruchomości seniora oraz jego wieku.

Jakie są zabezpieczenia chroniące prawa seniora?

Odwrócona hipoteka ma charakter jednej z cywilnoprawnych umów. Może ona przybrać postać umowy renty dożywotniej.

Odwrócona hipoteka – dla kogo?

Odwrócona hipoteka, to produkt skierowany do seniorów. W ramach odwróconej hipoteki za przeniesienie własności nieruchomości, senior będzie otrzymywał comiesięczną rentę.

Czy hipoteka odwrócona to dobre rozwiązanie dla seniora?

Hipoteka odwrócona to inaczej odwrotny kredyt hipoteczny. Hipoteka ta staje się coraz popularniejsza w szczególności wśród biednych emerytów posiadających własne mieszkanie dom lub nawet działkę.

REKLAMA