REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Emerytury pokolenia Z. Jak uniknąć finansowej pułapki?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Emerytury pokolenia Z. Jak uniknąć finansowej pułapki?
Emerytury pokolenia Z. Jak uniknąć finansowej pułapki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okazuje się, że tylko 1/3 młodych ludzi wierzy, że uda im się oszczędzić na komfortową emeryturę. W obliczu rosnących wyzwań związanych z systemami emerytalnymi, młodsze pokolenia muszą działać teraz, by uniknąć finansowej pułapki. Odpowiednia edukacja, wczesne oszczędzanie i wykorzystanie nowych technologii to klucz do przyszłej stabilności finansowej.

W świetle danych z raportu Intrum ECPR 2024, jedynie 1/3 młodych ludzi wierzy, że uda im się oszczędzić wystarczająco na komfortową emeryturę, podczas gdy 37% nie jest tego pewnych[1]. Świadczy to więc o wyzwaniach, jakie stoją przed Generacją Z, która wedle prognoz będzie mogła liczyć na wypłatę w wysokości zaledwie 1/4 swoich obecnych dochodów[2]. Warto przy tym pamiętać, że na starość pieniądze są podstawą do zapewnienia sobie odpowiedniej opieki zdrowotnej, dostępu do leków czy komfortu życia. To nie tylko kwestia oszczędzania, ale także zabezpieczenia się na okoliczność nieprzewidzianych wydatków, które mogą przekraczać bieżące dochody.

REKLAMA

Pokolenie Z a oszczędności na emeryturę. Jakie wyzwania stoją przed młodymi?

REKLAMA

Z raportu OECD „Pensions at a Glance 2023” wynika, że systemy emerytalne na świecie tracą na stabilności[3]. Państwa mają trudności z zapewnieniem środków na emerytury z powodu starzejących się społeczeństw i zmniejszającej się liczby pracujących. Obecne składki nie pokrywają rosnących kosztów świadczeń, co może prowadzić do niższych i mniej pewnych emerytur w przyszłości. Prognozy wskazują, że obecni 20- i 30-latkowie mogą liczyć na emeryturę wynoszącą zaledwie 25-30% ostatniego wynagrodzenia[4].

Tymczasem Gen Z, którzy dorastali w cyfrowym świecie, różnią się od poprzednich pokoleń pod względem podejścia do pieniędzy[5]. W tej materii cechuje ich wierność zasadzie „carpe diem” oraz – wynikający z niej – brak finansowej strategii na przyszłość. Młodsze osoby często są mniej skłonne do oszczędzania, koncentrując się raczej na bieżących wydatkach, takich jak opłaty czy przyjemności, a emeryturę traktują jako abstrakcyjną i odległą sprawę[6]. W obliczu zmieniających się realiów społecznych i ekonomicznych, takie podejście może w przyszłości skutkować poważnymi trudnościami w zaspokajaniu podstawowych potrzeb i utrzymaniu poziomu życia, do którego byli przyzwyczajeni.

REKLAMA

- Kluczowe jest zrozumienie, że oszczędzanie na emeryturę może stanowić zabezpieczenie np. w przypadku choroby czy utraty pracy, ale przede wszystkim inwestycję we własną przyszłość. Warto zacząć jak najwcześniej – nawet małe kwoty odkładane regularnie mogą utworzyć znaczący kapitał w długim okresie. Aby utrzymać systematyczność w gromadzeniu finansowych zapasów, młodzi ludzie powinni szukać rozwiązań, które będą odpowiadały ich stylowi życia i potrzebom. Np. biorąc pod uwagę problemy z finansową dyscypliną i regularnym odkładaniem określonych kwot, mogą to być konta oszczędnościowe czy cykliczne plany emerytalne – tłumaczy ekspertka Intrum, Patrycja Karolczak.

– Warto rozważyć takie metody jak np. oszczędzanie kopertowe, które polega na wydzieleniu określonych kwot na różne kategorie wydatków, co pomaga unikać nieplanowanych zakupów i lepiej kontrolować budżet. Innym skutecznym rozwiązaniem jest odkładanie określonej sumy z wypłaty zaraz po jej otrzymaniu – można to zrobić ręcznie lub ustawić automatyczne przelewy na konto oszczędnościowe. Dzięki temu eliminujemy pokusę wydawania pieniędzy, zanim zdążymy je zaoszczędzić. Te proste techniki pomagają w budowaniu dyscypliny finansowej, która w dłuższej perspektywie przekłada się na lepszą kontrolę nad budżetem i większe oszczędności – dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Edukacja finansowa – klucz do przyszłości. Jakie kroki mogą podjąć rodzice, by przygotować dzieci na stabilność finansową?

Jednym z wyzwań, przed którym stają młodsze pokolenia, jest brak wystarczającej wiedzy o zarządzaniu pieniędzmi. Nie są oni wystarczająco świadomi, jak ważne jest oszczędzanie na emeryturę już na wczesnym etapie życia zawodowego.

- Rodzice odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu nawyków swoich dzieci. Wprowadzanie ich w świat zarządzania pieniędzmi i oszczędzania już od najmłodszych lat może znacząco zwiększyć świadomość młodego pokolenia. Im wcześniej nauczą się, jak ważne jest długoterminowe planowanie, tym większe będą miały szanse na stabilność finansową w przyszłości. Dlatego ważne jest, by opiekunowie aktywnie angażowali się w edukację swoich pociech, pokazując im, jak zarządzać pieniędzmi. Warto zacząć od stosunkowo prostych rzeczy, jak własna skarbonka czy przyznawanie kieszonkowego, a także wspólne zadecydowanie na co odkładane pieniądze przeznaczyć – mówi Patrycja Karolczak.

Nowe technologie w oszczędzaniu na emeryturę, Jak fintech i AI zmieniają przyszłość produktów oszczędnościowych?

W obliczu narastających wyzwań związanych z systemami emerytalnymi, nowe technologie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości produktów oszczędnościowych. Algorytmy, sztuczna inteligencja i fintech oferują możliwość ich dostosowania do indywidualnych potrzeb użytkowników. Dzięki temu młodsze pokolenia mogą korzystać z bardziej spersonalizowanych rozwiązań, które lepiej odpowiadają ich stylowi życia i finansowym oczekiwaniom.

W praktyce oznacza to, że mogą korzystać z wielu dostępnych na rynku narzędzi i aplikacji mobilnych, które nie tylko monitorują wydatki, ale także automatycznie odkładają drobne sumy oszczędności.

Zabezpieczenie na przyszłość – nie tylko oszczędzanie. Jakie metody mogą pomóc w budowaniu finansowej dyscypliny?

Podsumowując, status emerytur pokolenia Z powinien być jednym z najistotniejszych wyzwań społecznych w nadchodzących latach. Aby zapewnić sobie spokojną starość, młodzi ludzie muszą aktywnie planować swoje finanse już teraz. Edukacja finansowa, zrozumienie systemu emerytalnego i korzystanie z produktów oszczędnościowych, które wesprą postanowienia o długofalowym oszczędzaniu, to kluczowe elementy w budowaniu godnej przyszłości.

Warto przy tym pamiętać o inspiracji, jaką mogą być dla nas rozmowy o pieniądzach z dziadkami i innymi przedstawicielami tej doświadczonej generacji. Wielu z nas słyszało od nich przysłowie: „Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka”. Jednak, poza tym zawsze aktualnym powiedzeniem, z pewnością posiadają oni wiele innych, praktycznych wniosków na temat zarządzania budżetem domowym, które pomogą taką „miarkę” uzbierać.

[1] Raport ECPR 2024; https://www.intrum.pl/partner-biznesowy/raporty-i-analizy/raporty/european-consumer-payment-report-2024/pobierz-ecpr-2024/
[2] Średniookresowy plan budżetowo-strukturalny Polski przyjęty przez Radę Ministrów 8 października 2024 r.; https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/semestr-europejski1
[3] OECD, Pensions at a Glance 2023, https://www.oecd.org/en/publications/pensions-at-a-glance-2023_678055dd-en.html
[4] GUS, Rocznik Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej 2018, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-rzeczypospolitej-polskiej-2018,2,18.html
[5] McKinsey&Company, What is Gen Z?; https://www.mckinsey.com/featured-insights/mckinsey-explainers/what-is-gen-z
[6] Schwab 401(k) Participant Survey 2023; https://www.aboutschwab.com/schwab-401k-participant-survey-2023

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pielęgnacyjny nadal dochodem w pomocy społecznej

Zgodnie z aktualnymi przepisami zasiłek pielęgnacyjny stanowi dochód, który MOPS uwzględnia przy ubieganiu się o świadczenia z pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej aktualnie nie pracuje nad zmianą przepisów w tym zakresie. Tak wynika z odpowiedzi na petycję, która w tym roku wpłynęła do resortu rodziny.

W 2025 r. ZUS też zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to złożenie wniosku do 20 maja 2025 r.

Zbliża się ważny termin dla przedsiębiorców – 20 maja 2025 r. to ostatni dzień na rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i płacisz składki na ubezpieczenie zdrowotne, musisz uwzględnić to rozliczenie w dokumentach za kwiecień.

Wybory papieża: 135 kardynałów wybierze następcę papieża Franciszka. Jak przebiega konklawe?

135 kardynałów wybierze nowego papieża. Tak jak w 2013 r. Jak przebiega konklawe? Opowiada kardynał Rainer Maria Woelki, który uczestniczył w wyborze papieża Franciszka.

Czy była żona dziedziczy po byłym mężu i na odwrót?

Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym. Oto ważne przepisy!

REKLAMA

Tysiąclecie Korony Polskiej: Warszawa, program na niedzielę, 27 kwietnia 2025 r.

Obchody Tysiąclecia Korony Polskiej już w niedzielę, 27 kwietnia 2025 r. Warszawa stanie się centrum ogólnopolskich obchodów tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. W programie wyjątkowe wydarzenie o charakterze historyczno-kulturowym, na które wstęp będzie całkowicie bezpłatny. Czeka nas dzień pełen emocji, edukacji, zabawy i dumy narodowej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Dodatek do renty: Przecież niepełnosprawność to nie wybór. Nikt nie wybiera sobie wieku, w którym zachoruje czy ulegnie wypadkowi

Wciąż wpływają do rządu apele o szybkie wprowadzenie drugiego dodatku dla rencistów. Pierwszy otrzymują beneficjenci renty socjalnej. O podobny dodatek zabiegają renciści z tytułu niezdolności do pracy. W obu przypadkach nie chodzi o dodatek dla każdego rencisty. Musi on dodatkowo mieć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Ten wymóg powoduje, że pokrzywdzeni czują się często renciści nie dysponujący tym orzeczeniem – pokrzywdzenie wynika z tego, że nie mogą liczyć na istotne podwyżki renty zasadniczej (z wyjątkiem podwyżek okołoinflacyjnych).

Pogrzeb papieża Franciszka [Transmisja NA ŻYWO]

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek, 21 kwietnia 2025 r. o godz. 7:35. Miał 88 lat. Przyczynami śmierci był udar mózgu i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Trumna z ciałem papieża Franciszka wystawiona jest w bazylice Św. Piotra. Wierni mogą oddać mu hołd. O godz. 20:00 rozpocznie się obrzęd zamknięcia trumny przed sobotnią ceremonią pogrzebową.

Dyskryminacja cudzoziemców w warszawskim urzędzie? RPO żąda wyjaśnień

Cudzoziemiec chciał zarejestrować auto, ale urząd odmówił przyjęcia go poza wyznaczonymi godzinami dla obcokrajowców. Rzecznik Praw Obywatelskich mówi wprost: to może być naruszenie zasad równego traktowania. RPO domaga się pilnych wyjaśnień i zmian w warszawskich urzędach.

REKLAMA

Kamery monitoringu w szpitalu, w gabinecie zabiegowym. Nagrania przechowywane 3 miesiące. Krytyka płynie od RPO, UODO i NIK. MZ: nie wpłynęły żadne skargi i wzrosło bezpieczeństwo pacjentów

Od prawie dwóch lat zmienione przepisy ustawy o działalności leczniczej pozwalają kierownikom podmiotów leczniczych na szersze stosowanie monitoringu wizyjnego (kamery) w pomieszczeniach, w których udzielane są świadczenia zdrowotne. Zdaniem obywateli, a także Rzecznika Praw Obywatelskich te przepisy nadmiernie ingerują w prawo do prywatności i ochronę danych osobowych pacjentów. RPO Marcin Wiącek kieruje w tej sprawie pisma do ministra zdrowia. A ten odpisał, że przepisy są dobre, bo zwiększają bezpieczeństwo pacjentów. W najnowszym piśmie RPO argumentuje, że określenie przesłanek monitoringu w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych powinno znaleźć się w przepisach rangi ustawowej. Rzecznik wskazuje też niepokojącą praktykę stosowania kamer w gabinetach lekarskich i zabiegowych, co zauważyły też inne instytucje państwowe: Najwyższa Izba Kontroli i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Krótszy tydzień pracy: 28 kwietnia 2025 r. MRPiPS przedstawi kolejny etap zmian. Pracodawcy: lepsze stopniowe zmniejszanie czasu pracy o 2-5 godzin w tygodniu

Zgodnie z zapowiedziami, jeszcze w kwietniu 2025 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma zaprezentować założenia programu ograniczającego tydzień pracy z pięciu do czterech dni przy jednoczesnym zachowaniu obecnej wysokości wynagrodzenia. Rozwiązania te są promowane przez Minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, a jednocześnie mocno sceptycznie przyjmowane przez przedsiębiorców. – To na pewno nie jest czas na takie zmiany. Taka dyskusja w tym momencie ma charakter teoretyczny, żeby nie powiedzieć, że nieco wirtualny – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA