Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent w 2025 r.? Rada Ministrów omówiła projekt nowelizacji ustawy
REKLAMA
REKLAMA
- Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent w 2025 r.?
- Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent w 2025 r.?: dwa scenariusze
- Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent w 2025 r.?: kiedy
- Wskaźnik dodatkowej waloryzacji
- Co dalej z projektem dodatkowej waloryzacji?
We wtorek, 10 września Rada Ministrów omówiła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (dodatkowa waloryzacja). Chodzi o wprowadzenie dodatkowej waloryzacji świadczeń, w przypadku gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc. Obecnie obowiązują przepisy dotyczące jednej, corocznej waloryzacji emerytur i rent, która jest przeprowadzana 1 marca.
REKLAMA
Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent w 2025 r.?
W uzasadnieniu do projektu wskazano, że dodatkowa waloryzacja, przewidziana jest w przypadku gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku przekroczy 5 proc. ma m.in. zapewnić stabilność finansową emerytom i rencistom w warunkach wysokiej inflacji. Dodatkowa waloryzacja, zwana także waloryzacją interwencyjną/okresową ma ochronić emerytów i rencistów przed skutkami wysokiego wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w trakcie roku.
Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent w 2025 r.?: dwa scenariusze
Projekt ustawy przyjętej przez Radę Ministrów zakłada dwa scenariusze dotyczące waloryzacji. Waloryzacja odbywać się będzie raz w roku, gdy inflacja w pierwszym półroczu nie przekroczy 5 proc. W takim przypadku będą miały zastosowanie dotychczasowe zasady rocznej waloryzacji świadczeń. Waloryzacja odbywać się będzie dwa razy w roku w sytuacji wzrostu inflacji w pierwszym półroczu powyżej 5 proc. W takim przypadku odbędzie się zarówno waloryzacja roczna, jak i waloryzacja dodatkowa świadczeń.
Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent w 2025 r.?: kiedy
Projekt zakłada, że dodatkowa waloryzacja zostanie przeprowadzona, w sytuacji, gdy inflacja wzrośnie w pierwszym półroczu powyżej 5 proc. Ma ona zostać przeprowadzona od dnia 1 września. Będzie polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru, w wysokości przysługującej dnia 31 sierpnia roku, w którym przeprowadza się dodatkową waloryzację, przez wskaźnik dodatkowej waloryzacji. Dodatkowa waloryzacja obejmie emerytury i renty przyznane przed terminem tej waloryzacji.
Wskaźnik dodatkowej waloryzacji
Jako wskaźnik dodatkowej waloryzacji zaproponowano wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku w stosunku do drugiego półrocza poprzedniego roku zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w pierwszym półroczu danego roku w stosunku do drugiego półrocza poprzedniego roku. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r.
Co dalej z projektem dodatkowej waloryzacji?
W opublikowanym komunikacie po Radzie Ministrów poinformowano, że Rada Ministrów powróci do procedowania projektu, jeżeli pojawi się ryzyko przekroczenia 5 proc. inflacji. Przekazano, że na razie Ministerstwo Finansów nie przewiduje jednak takiego wzrostu. Podkreślono, że mechanizm dodatkowej waloryzacji jest opracowany, a dalsze procedowanie projektu ustawy może zostać podjęte w każdym momencie, jeżeli będzie taka konieczność. Podstawowa waloryzacja emerytur i rent pozostaje bez zmian.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (UA6)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat