REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd: Bonus emerytalny. Dodatkowe trzynaste emerytury [zamiast podwyżki wieku emerytalnego]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Rząd: Nowa oferta dla pracujących emerytów. Bonus w postaci dodatkowych trzynastych emerytur [podwyżka wieku emerytalnego]
Rząd: Nowa oferta dla pracujących emerytów. Bonus w postaci dodatkowych trzynastych emerytur [podwyżka wieku emerytalnego]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwa zamieszanie w rządzie w związku ze zmianą przepisów i podniesieniem wieku emerytalnego mężczyzn (65 lat) i kobiet (60 lat). W tym tygodniu pojawiły się sprzeczne komunikaty jego przedstawicieli.

I otrzymaliśmy ciekawą propozycje - pracowałeś 5 lat dłużej, masz bonus w postaci pięciu trzynastych emerytur. To zachęta do dłuższej pracy, zamiast przymusowego podniesienia wieku emerytalnego.

REKLAMA

Przykład

Mężczyzna nie przeszedł na emeryturę w wieku 65 lat. Pracował do 70 roku życia. W momencie przejście na emeryturę:

1) będzie miał wyższą emeryturę (5 lat składkowych więcej) oraz

2) otrzyma bonus w postaci 5 trzynastych emerytur, których nie pobrał za okres 65 lat - 70 lat (kiedy pracował).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ważny wyrok sądu: WSA: Abonament RTV płaci Polak za granicą. Zapłaci także ten, który wywiózł narzędzie zbrodni, czyli swój telewizor

Nie wykluczam podniesienia wieku emerytalnego (środa 7 sierpnia 2024 r.)

Minister ds. Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz porównała dzisiejszą sytuacją z tą sprzed kilkunastu lat:

1) W 2009 r. na jednego emeryta (ściślej osobę w wieku emerytalnym) przypadało 4 osoby pracujące (a więc odprowadzające nowe składki emerytalne finansujące system);

2) W 2024 r. zestawiamy jednego emeryta z trzema osobami pracującymi;

3) Za 25 lat będą dwie takie pracujące osoby. 

I dlatego min. wyciągnęła wniosek o konieczności podniesienia wieku emerytalnego. 

Te informacje zostały sprostowane już w piątek w dwóch wypowiedziach (patrz poniżej).

Nie będzie podwyżki wieku emerytalnego (piątek 9 sierpnia 2024 r.) 

Dziś min. ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz wykluczyła dyskusję o podwyżce wieku emerytalnego. Chodziło o przymusowe podniesienie tego wieku poprzez zwiększenie limitu 65 lat do np. 67 lat (dla mężczyzn)) i limitu 60 lat do np. 62 lat dla kobiet.

Drugie sprostowanie środowej informacji i bonusowa 13. emerytura

REKLAMA

„Po pierwsze – to jest oczywiste, że nie będzie podwyższenia wieku emerytalnego przez ten rząd. Nie ma takiej woli politycznej i tego nie będzie, każdy to bardzo dobrze rozumie” – powiedziała w radiowej Jedynce min. funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

W polskim radiu Minister była pytana o przytaczaną przez media swoją wypowiedź sprzed kilku dni, że „wszyscy muszą pracować najdłużej jak się da, jeśli nic nie zrobimy, emerytury będą znacznie niższe niż dzisiaj”. W programie Onet Rano minister miała powiedzieć także, że nie wyklucza podniesienia wieku emerytalnego w Polsce.

Wypowiedzi min. z 9 sierpnia 2024 r. korygujące powyższe:

1) „To zdanie nie jest prawdziwe” „To, co ja mówię, to (...) że mamy bardzo poważny problem demograficzny w Polsce. 15 lat temu na jednego emeryta pracowały cztery osoby, teraz niespełna trzy, w 2050 r. – niespełna dwie 2 osoby. Musimy działać już teraz, żeby przyszli emeryci dostawali godne emerytury i żeby nie było niewspółmiernych, nie do wytrzymania obciążeń dla przyszłych pokoleń” – podkreśliła.

REKLAMA

2) Konieczne jest przyjęcie takich rozwiązań, aby emerytura była tym wyższa, im dłużej się pracuje. Obecnie wiele osób jest w takiej sytuacji, że w momencie przejścia na emeryturę ma „wyskładkowane” 70 proc. emerytury minimalnej i otrzymuje emeryturę minimalną, a jeśli popracuje dłużej, to osiągną 90 proc. emerytury minimalnej i także dostaną emeryturę minimalną.

3) „Należy rozważyć – i to jest w programie Polski 2050 – zwrot emerytur trzynastych. Człowiek przechodzi na emeryturę, dostaje 13 emeryturę. Nie przechodzi – nie dostaje. Za te laty pracy, kiedy nie przechodzi na emeryturę, człowiek powinien dostawać zwrot zaległych jakby trzynastek, wtedy ten bonus emerytalny się opłaca” – dodała Pełczyńska-Nałęcz.

4) „Ten rząd na pewno nie podniesie wieku emerytalnego”.

Obecny system emerytalny ma jednak wiele komplikacji i bolączek niezależnych od limitu wieku emerytalnego. Dwa przykłady poniżej.

Ponowne przeliczenie emerytury dla „emerytek z OFE”. 

Różnice w tym zakresie występują dla kobiet, które nie znalazły się w OFE. Emerytura „z ZUS” jest finansowana ze składek odprowadzanych przez całe „życie składkowe” pracującej do ZUS. Emerytura ustalana w wieku 60 lat jest świadczeniem ostatecznym. Inaczej jest w przypadku „emerytury z ZUS”.

Inaczej jest w przypadku kobiet należących do OFE, które nabyły prawo do emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przed 1 października 2017 r., kiedy obowiązywał jeszcze podwyższony wiek emerytalny. Jeśli obecnie ukończyły 65 lat, ale nie osiągnęły jeszcze podwyższonego wieku emerytalnego, mogą same wnioskować o ponowne wyliczenie wysokości emerytury. W przypadku, gdy nie złożą takiego wniosku to ZUS przeliczy im świadczenie z urzędu, ale dopiero po osiągnięciu podwyższonego wieku emerytalnego. Tym samym kobietom na emeryturze, które ukończyły 65 lat i były członkami otwartych funduszy emerytalnych (OFE), ZUS wylicza świadczenie dwukrotnie.

Potrącenie funduszy składkowych dla wcześniejszych emerytów

Zamieszanie spowodował czerwcowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie SK 140/20. Za niekonstytucyjne została uznana zasada, że pomniejszamy emeryturę powszechną w związku z okresem przebywania na wcześniejszej emeryturze.

Oznacza to postulat konstytucyjny zniesienia mechanizmu potrącania wynikającego z art. 25 ust. 1b stawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Niedawno min. Sebastian Gajewski w odpowiedzi na interpelację stwierdził wcześniejsi emeryci skorzystaliby ze sztucznej kapitalizacji wartości emerytury powszechnej.

W sprawie tej TK orzekł: 

Art. 25 ust. 1b ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251) w zakresie, w jakim dotyczy osób, które złożyły wniosek o przyznanie świadczeń, o których mowa w tym przepisie, przed 6 czerwca 2012 r., jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA