Dostajesz emeryturę lub zasiłek z ZUS? W tym przypadku możesz nie dostać

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
rozwiń więcej
Dostajesz emeryturę lub zasiłek z ZUS? W tym przypadku możesz nie dostać / Shutterstock

Każdorazowa zmiana adresu czy numeru rachunku bankowego powinna zostać zaktualizowana w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. W przeciwnym razie pieniądze przesłane do klienta wrócą do ZUS. 

Poinformuj ZUS o zmianach 

Zgodnie z art. 130 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych „świadczenia wypłaca się osobom uprawnionym w formie bezgotówkowej na wskazany przez osobę uprawnioną jej rachunek płatniczy lub za pośrednictwem podmiotów prowadzących działalność w zakresie doręczania świadczeń”. Oczywistym zatem jest, że rachunek lub adres zamieszkania muszą być aktualne.

Nierzadko bywa tak, że klienci zmieniają bank ze względu na korzystniejsze warunki, ale zapominają o tych zmianach poinformować ZUS. Jeśli rachunek jest nieaktualny, zasiłek, emerytura czy renta zostaną ponownie przesłane do ZUS, a cała procedura się znacząco wydłuży. Również zbyt późne poinformowanie ZUS o zmianie to opóźnienia w płatnościach.

Jak przestrzega Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego: - Żeby punktualnie dostać przelew od nas powinno się każdą zmianę adresu i numeru rachunku bankowego zgłosić najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym wypłacamy pieniądze. Jeśli ktoś zrobi to zbyt późno lub w ogóle o tym zapomni, wypłacona przez nas emerytura lub renta wróci z powrotem do nas.

Jak zmienić numer rachunku w ZUS? 

Aby zmienić swój numer rachunku bankowego w ZUS nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy zrobić to przez indywidualne konto na PUE ZUS. Można także odwiedzić najbliższą placówkę i zmienić dane osobiście na druku EZP. Taki druk można także wysłać pocztą. Na pewno nie należy zwlekać z aktualizacją informacji. Zdarzają się sytuacje, że do Zakładu przychodzi osoba pobierająca świadczenie, aby dowiedzieć się, dlaczego w danym miesiącu nie otrzymała pieniędzy i wówczas okazuje się, że zostały one wysłane, ale na poprzedni rachunek bankowy. To samo dotyczy zmiany adresu, gdy pieniądze dostarczane są pocztą. 

ZUS zwyczajowo wypłaca emerytury i renty w sześciu terminach tj. 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia każdego miesiąca. Zgodnie z przepisami, emerytury są już na kontach jeden dzień przed terminem płatności, a jeżeli termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy to dwa dni. 

 

Lepsza emerytura na konto czy pocztą?

Emeryci i renciści przywiązani do tradycyjnych odwiedzin listonosza każdego miesiąca raczej niechętnie mogą chcieć "przenieść się" do banku. Taki transfer ma jednak dużo plusów. Przede wszystkim pieniądze będą szybciej. Często może to mieć znaczenie w przypadku, gdy termin wypłaty przypada w okolicy świąt, a świadczeniobiorcy może nie być w domu. 

Rzeczniczka Iwona Kowalska-Matis namawia do założenia konta, po to, aby nie czekać na listonosza i móc od razu dysponować pieniędzmi, które pojawiły się na koncie. Z bankomatu można skorzystać o dowolnej porze, a teraz są już właściwie wszędzie. Podobnie, jeśli chodzi o przelewy - internet daje możliwość przelania pieniędzy nawet w środku nocy.

Z ciekawostek: aż trzy powiaty na Dolnym Śląsku są na liście 10 najbardziej ubankowionych w Polsce. W powiecie głogowskim już 89,8 proc. wszystkich emerytur to te przelewane na bankowe konta, w polkowickim 89,1 proc. i lubińskim 87,9 proc. 

Liczba osób, które decydują się na przekazywanie świadczeń długoterminowych na konto bankowe rośnie. W 2005 roku było ich nieco ponad 40 proc., w 2008 roku połowa, dziś aż 80,3 proc. klientów ZUS. 

Konto bankowe nie musi być płatne! Listę współpracujących z ZUS banków, które oferują konta wolne od opłat można znaleźć na stronie internetowej Zakładu.

Zobacz także: Ważny dokument dla emerytów. Chodzi o prawo do zniżek i ulg
Emerytury pomostowe od lupą inspekcji. Co to oznacza dla zatrudnionych?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...