Waloryzacja emerytur i rent w 2023 r.- prognozowany wskaźnik
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. - rozporządzenie
21 lipca 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2022 r. w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r.
REKLAMA
Rozporządzenie to 20 lipca 2022 r. zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Ustala ono wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. na ustawowym poziomie wynoszącym 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.
Prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2023 r.
"Przy prognozie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2022 r. na poziomie 109,4% i prognozie realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w 2022 r. wynoszącej 1% (20% realnego wzrostu wynagrodzeń w 2022 r. – 0,2%) – prognozowany wskaźnik waloryzacji w 2023 r. kształtuje się na poziomie 109,6%." - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji do rozporządzenia na etapie projektowania.
Waloryzacja emerytur i rent - od kiedy, wskaźnik
Warto pamiętać, iż świadczenia emerytalno-rentowe podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca.
Wskaźnikiem waloryzacji emerytur i rent jest średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.
REKLAMA
Corocznie zwiększenie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent, w części dotyczącej realnego wzrostu płac, jest przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Negocjacje te przeprowadzane są w czerwcu, w roku poprzedzającym waloryzację.
W przypadku nieuzgodnienia stanowiska RDS w sprawie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym wysokość zwiększenia ma obowiązek określić Rada Ministrów.
Odbywa się to w terminie 21 dni od dnia zakończenia negocjacji, w drodze rozporządzenia. Rada Ministrów bierze pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok następny.
Wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r.
REKLAMA
Jak poinformowano w uzasadnieniu do rozporządzenia w dniu 26 maja 2022 r. Rada Ministrów przyjęła „Propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r.”, w której strona rządowa proponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. na poziomie ustawowego minimum wynoszącego 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.
„Zarówno podczas posiedzenia Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, które odbyło się w dniu 8 czerwca 2022 r., wspólnego posiedzenia Zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego oraz Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego, które odbyło się w dniu 27 czerwca 2022 r., jak i podczas Plenarnego Posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, które odbyło się w dniu 29 czerwca 2022 r., nie wypracowano wspólnego stanowiska w zakresie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. w części dotyczącej realnego wzrostu płac. W związku z nieuzgodnieniem w ramach Rady Dialogu Społecznego wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. Rada Ministrów, biorąc pod uwagę informacje o prognozowanych wielkościach makroekonomicznych, w tym wielkość wskaźnika inflacji, stanowiących podstawę do opracowania projektu ustawy budżetowej na rok 2023, ustala wysokość zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. na ustawowym poziomie wynoszącym 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2022 r.” – czytamy w uzasadnieniu.
Zgodnie z szacunkami rządu, zawartymi w OSR, wzrost świadczeń z tytułu waloryzacji emerytur i rent w 2023 r. będzie dotyczył:
- ok. 8255 tys. emerytów i rencistów z pozarolniczego systemu ubezpieczeniowego;
- ok. 33 tys. świadczeniobiorców otrzymujących świadczenia finansowane z odrębnego rozdziału wydatków budżetu państwa 75313;
- ok.13 tys. otrzymujących nauczycielskie świadczenia kompensacyjne;
- ok. 291 tys. rent socjalnych;
- ok. 50 tys. świadczeń i zasiłków przedemerytalnych;
- ok. 995 tys. świadczeniobiorców z KRUS;
- ok. 23 tys. - rodzicielskie świadczenia uzupełniające.
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat