Jak zmienić sposób odbioru emerytury [AUDIO]

Piotr Olewiński
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
rozwiń więcej
Jak zmienić sposób odbioru emerytury [AUDIO]/Fot. Shutterstock / fot.Shutterstock
Jak zmienić sposób odbioru emerytury? Jaką formę otrzymywania świadczeń preferują seniorzy? O szczegółach mówi Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Wybierają przelew, bo jest wygodniej i bezpieczniej

Seniorzy z północnej części województwa mazowieckiego coraz częściej deklarują chęć otrzymywania emerytur i rent na rachunki bankowe. Niemal 73 proc. lokalnych świadczeniobiorców ZUS woli dostawać pieniądze na konto niż na rękę od listonosza.

ZUS wypłaca pieniądze na dwa sposoby, która zależy od wyboru świadczeniobiorcy. Decyzję podejmuje się np. w momencie składania wniosku o emeryturę, emeryturę pomostową czy rentę z tytułu niezdolności do pracy. Może to być przelew na konto w banku lub wizyta listonosza, czyli gotówka do rąk własnych.

W regionie, jak też w całym kraju, od kilku lat coraz bardziej preferowaną formą otrzymywania emerytur są przelewy bankowe. Na terenie działania płockiego oddziału ZUS w 2018 roku urząd przekazywał 67,5% świadczeń w formie bezgotówkowej. Obecnie jest to już prawie 73%.

Przelewy bankowe najczęściej wybierają mieszkańcy północnej, północno-zachodniej Polski oraz większych miast. Ludzie starsi, samotni i mieszkający na wsi wypatrują listonosza. Swój wybór uzasadniają np. obawą przed Internetem lub brakiem umiejętności obsługi komputera.

Nowi świadczeniobiorcy chętniej wybierają przelew

Jeszcze dziesięć lat temu w skali kraju liczba korzystających z usług poczty i usług banków była niemal równa. Teraz preferencje klientów ZUS zmierzają ku niemal pełnemu ubankowieniu świadczeń. Obecna sytuacja związana z epidemią, w tym także obostrzenia związane z minimalizowaniem kontaktu fizycznego, mogą jeszcze bardziej sprzyjać temu zjawisku.

Tendencję wzmacnia też fakt, że na świadczenie z ZUS przechodzą już roczniki, które dobrze orientują się w usługach banków i ufają takiej formie przechowywania oszczędności. Nie bez znaczenia są też przepisy kodeksu pracy, które zakładają, że pracodawca przekazuje wynagrodzenie za pracę przelewem na wskazany przez zatrudnionego rachunek bankowy. Przelewy na konta bankowe są więc obecnie formą domyślną, stąd też najczęściej po zakończeniu aktywności zawodowej przyszły świadczeniobiorca ZUS podaje po prostu we wniosku dotychczasowy numer rachunku bankowego. Emeryci słusznie zauważają też, że pieniądze odbierane w formie gotówki to większa pokusa dla oszustów i naciągaczy. Podkreślają, że korzystanie z przelewów jest wygodne i bezpieczne.

Sposób odbioru świadczenia można zmienić w każdej chwili

Każdy klient ZUS samodzielnie wybiera formę comiesięcznego odbioru pieniędzy na etapie składania wniosku o konkretne świadczenie. Podaje wówczas polski adres zameldowania na pobyt stały, zamieszkania bądź do korespondencji i wpisuje rachunek bankowy w Polsce. Czy już w trakcie pobierania emerytury bądź renty można zmienić zdanie i na przykład wskazać konto bankowe zamiast operatora pocztowego? Nie ma z tym żadnego problemu. O szczegółach mówi regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego Piotr Olewiński:

Piotr Olewiński
Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Polecamy serwis: Prawa seniora

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...