Odmowa przyznania emerytury pomostowej – jak się odwołać
REKLAMA
REKLAMA
Prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze
Jednym z warunków ubiegania się o prawo do przyznania emerytury pomostowej jest wykonywanie przez pracownika pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
REKLAMA
Zobacz artykuł: Komu przysługuje prawo do emerytury pomostowej
Wykaz stanowisk, na których wykonywane są takie prace prowadzi pracodawca. Na nim także ciąży obowiązek określenia czy dany rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika ma charakter takiej pracy czy tez nie.
Pracownik, który nie został umieszczony w ewidencji może zaskarżyć pracodawcę do Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektor może nakazać pracodawcy umieszczenie danego pracownika w ewidencji osób wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Na negatywną decyzję służy pracownikowi odwołanie do okręgowego inspektora pracy, a następnie do sądu administracyjnego.
Decyzja organu rentowego w sprawie emerytury pomostowej
Właściwym do wydania decyzji w sprawie emerytury pomostowej jest organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracownika.
W przypadku decyzji odmownej można odwołać się do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Termin to 30 dni od dnia otrzymania decyzji.
Na drodze sądowej może również nastąpić ustalenie czy dana praca wykonywana przez pracownika jest praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych
Zobacz również serwis: Prawa seniora
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA