Okresowa emerytura kapitałowa (II filar)
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy osoba zainteresowana nabywa prawo do okresowej emerytury kapitałowej
Członek otwartego funduszu emerytalnego nabywa prawo do okresowej emerytury kapitałowej, jeżeli:
REKLAMA
- ukończył 60 lat, oraz
- kwota środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego, ustalona na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, jest równa lub wyższa od dwudziestokrotności kwoty dodatku pielęgnacyjnego.
Kiedy wygasa prawo do okresowej emerytury kapitałowej
- w przypadku śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego,
- z dniem poprzedzającym dzień, w którym członek otwartego funduszu emerytalnego ukończył 65 rok życia,
- w przypadku wyczerpania środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym.
Otwarty fundusz emerytalny niezwłocznie informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych o wystąpieniu przypadku, o którym mowa wyżej.
Kto ustala prawo do emerytury kapitałowej i jej wysokość
Prawo do emerytury kapitałowej i jej wysokość ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w drodze decyzji, na podstawie wniosku o ustalenie prawa do emerytury złożonego przez członka otwartego funduszu emerytalnego.
Złożenie wniosku, o którym mowa wyżej oznacza jednocześnie złożenie wniosku o ustalenie prawa do emerytury, o którym mowa w art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, i emeryturę kapitałową.
Zobacz również: Nabycie prawa do emerytury kapitałowej
Jak oblicza się wysokość okresowej emerytury kapitałowej
Wysokość okresowej emerytury kapitałowej oblicza się następująco: kwotę środków zgromadzonych na rachunku członka otwartego funduszu emerytalnego ustaloną na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego zostanie przyznana emerytura, dzieli się przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę osoby ubezpieczonej - wiekowi przyjętemu do obliczenia kwoty emerytury na nowych zasadach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Obliczenie:
kwota środków zgromadzonych w OFE : średnie dalsze trwanie życia = okresowa emerytura kapitałowa.
REKLAMA
Warto podkreślić, że osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r. mogły wybrać, czy zechcą ulokować całą składkę emerytalną na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS w ramach I filaru, czy też, do 31 grudnia 1999 r., zdecydowały się na wybór jednego z otwartych funduszy emerytalnych w ramach II filaru, co spowodowało konieczność przekazania części składki emerytalnej do wybranego funduszu emerytalnego.
Ponadto osoby urodzone po 31 grudnia 1968 r. muszą ulokować część składki emerytalnej na indywidualnym koncie obsługiwanym przez ZUS, a część w jednym z otwartych funduszy emerytalnych (obowiązkowy podział składki między I i II filar).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych.
Zobacz również serwis: Emerytura
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA