Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - ustawa emerytalna
REKLAMA
REKLAMA
Przepis art. 184 w/w ustawy przewiduje możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948r., którzy do dnia 31 grudnia 2008 r. nie osiągnęli obniżonego wieku emerytalnego, a posiadają okresy pracy nauczycielskiej.
REKLAMA
Zgodnie z tym przepisem, osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r., które na dzień 1 stycznia 1999 r. posiadają :
- okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla kobiet 20 lat, a dla mężczyzn 25 lat, w tym co najmniej 15-letni okres pracy nauczycielskiej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy,
mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, po osiągnięciu obniżonego wieku emerytalnego, który dla kobiet wynosi 55 lat, a dla mężczyzn 60 lat.
Warto również podkreślić, że dodatkowym warunkiem który należy spełnić jest:
- nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenie wniosku o przekazanie środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa, oraz
- rozwiązanie stosunku pracy w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem.
Nauczyciel może przejść na wcześniejszą emeryturę także na podstawie przepisów art. 32 i 46 ustawy emerytalnej w związku z przepisami § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Zobacz również: Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli - praca w szczególnych warunkach
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat