Wcześniejsza emerytura dla nauczyciela - Karta Nauczyciela
REKLAMA
REKLAMA
Osoba zainteresowana może przejść na wcześniejszą emeryturę bez względu na wiek po spełnieniu poniższych wymagań:
REKLAMA
1. Odpowiedni staż pracy tj.:
- 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze (praca nauczycielska),
- nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym.
Do okresu 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze zalicza się także okres skierowania do pracy pedagogicznej za granicą.
Zobacz również: Komu przysługuje wcześniejsza emerytura kolejowa
2. Warunek rozwiązania stosunku pracy na wniosek nauczyciela.
Należy podkreślić, że nauczyciele spełniający warunki określone wyżej, mogą przejść na emeryturę również w wypadku rozwiązania stosunku pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1, 5c i 7. Karty Nauczyciela tj. m.in. w sytuacji całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły, w razie zmian organizacyjnych czy przeniesienia nauczyciela w stan nieczynny.
Prawo do wcześniejszej emerytury mają również nauczyciele bez względu na wiek, którzy:
- urodzili się po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r.,
- spełnili warunki do uzyskania emerytury o których mowa wyżej w ciągu dziesięciu lat od wejścia w życie ustawy emerytalnej, tj. do dnia 31 grudnia 2008 r., z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy,
- nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego, albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w funduszu, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na dochody budżetu państwa.
REKLAMA
O przyznanie emerytury na warunkach określonych w przepisie art. 88 Karty Nauczyciela może ubiegać się nie tylko nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu zajęć, ale również nauczyciel zatrudniony w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru czasu zajęć.
Przepis ten dotyczy również nauczycieli przebywających na urlopie bezpłatnym, m.in. w związku z pełnieniem z wyboru funkcji publicznych. Prawo do emerytury ustala się na ogólnych zasadach, nie wcześniej niż od dnia następującego po dniu rozwiązania stosunku pracy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela
Zobacz również serwis: Prawa seniora
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA