Kiedy jest Dzień Babci i Dziadka?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy Dzień Babci i Dziadka w 2023 r.?
- Dlaczego obchodzimy Dzień Babci i Dziadka?
- Dzień Babci i Dziadka na świecie
- Ważne pytania o prawa dziadków
- Czy dziadkowie mogą płacić alimenty?
- Czy dziadkowie mogą adoptować wnuka?
- Czy dziadkowie mają prawo widywać się z wnukami?
Kiedy Dzień Babci i Dziadka w 2023 r.?
Dzień Babci tradycyjnie obchodzimy 21 stycznia, a Dzień Dziadka 22 stycznia. W 2023 r. terminy te wypadają w sobotę i niedzielę.
REKLAMA
Dlaczego obchodzimy Dzień Babci i Dziadka?
REKLAMA
W Dzień Babci i Dziadka chcemy podziękować tym bliskim członkom rodziny za ich obecność, ciepło i dobroć. Dzieci często przygotowują własnoręcznie wykonane laurki, a w przedszkolach organizowane są przedstawienia. Specjalnie dla babć i dziadków powstają wierszyki i życzenia.
Tradycja obchodów Dnia Babci w Polsce rozpoczęła się kilkadziesiąt lat temu. Wiele źródeł podaje, iż sam pomysł utworzenia takiego święta narodził się w 1964 r. w tygodniku „Kobieta u życie”. 21 stycznia 1965 r. z kolei w Poznaniu wystawiana była sztuka „Drzewa umierają stojąc”, w której rolę babci grała słynna aktorka Mieczysława Ćwiklińska. W przerwie występu aktorce obchodzącej w tym dniu urodziny wręczono tort z napisem „Dla Babci”. O wydarzeniu tym napisał „Ekspress Poznański”, a rok później 21 stycznia dniem babci ogłosił też warszawski „Express Wieczorny”.
Dzień Babci i Dziadka na świecie
Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest również w innych krajach. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii przypada ono w pierwszą niedzielę października, a we Francji w pierwszą niedzielę marca. Co ciekawe, francuskie obchody tego święta związane są z popularną kawą. Włosi Dzień Dziadków celebrują 2 października. W Stanach Zjednoczonych Narodowy Dzień Dziadków ma swój hymn i symbol (niezapominajka). Japończycy 15 września obchodzą Dzień Szacunku dla Wieku.
21 stycznia podobnie jak w Polsce Dzień Babci obchodzony jest w Bułgarii czy w Brazylii.
Ważne pytania o prawa dziadków
Przy okazji tego święta warto przypomnieć sobie o tym jakie uprawnienia i obowiązki związane są z rolą babci i dziadka. Oto odpowiedzi na częste pytania.
Czy dziadkowie mogą płacić alimenty?
Tak, jednak należy pamiętać, że w pierwszej kolejności obowiązek ten ciąży na rodzicach. Dopiero, gdy zaistnieją określone okoliczności uniemożliwiające rodzicom spełnianie obowiązku alimentacji, można dochodzić alimentów od dziadków.
Czy dziadkowie mogą adoptować wnuka?
Tak, jeżeli mają zdolność prawną i kwalifikacje osobiste uzasadniające przekonanie, że będą należycie wywiązywać się z takich obowiązków.
Czy dziadkowie mają prawo widywać się z wnukami?
Tak, oprócz rodziców prawo do kontaktów przysługuje też m.in. dziadkom. W przypadku ewentualnych sporów sposób i częstotliwość takich kontaktów może określić sąd. Pomocna może okazać się też mediacja.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat