REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już dostałeś, sprawdź. ZUS do połowy maja wysyła ważne pisma do wszystkich emerytów, co przyniesie listonosz w kopercie

W kwietniu każdy emeryt dostanie list z ZUS, co w nim będzie
W kwietniu każdy emeryt dostanie list z ZUS, co w nim będzie
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zazwyczaj gdy ostatnia grupa dostawałą emerytury z marcową waloryzacją, ZUS zaczynał wysyłkę listów z decyzjami w tej sprawie. Potem jednak przyszły trzynaste emerytury i Zakład odkładał wysyłkę aż do wypłaty trzynastek. Ostatnie trzynastki w tym roku trafiły już do emerytów, a listów z ZUS nie ma. Okazuje się, że główny ciężar wysyłki przesunięty został na maj, a listy ZUS wysyłał będzie aż do połowy tego miesiąca. Na wyjaśnienie dlaczego nowa emerytura wynosi tyle ile marcowy lub kwietniowy przelew lub przekaz czasami więc trzeba więc jeszcze poczekać.

Bez czekania i dzwonienia na infolinię ZUS można natomiast sprawdzić - i z treścią listu, który wkrótce przyjdzie zapoznać się - na swoim koncie w ZUS poprzez platformę PUE ZUS.

REKLAMA

Przesyłka z ZUS: sprawdźcie czy dostaliście dwa pisma

REKLAMA

Wiele osób, które dostają emeryturę lub rentę w nowej wysokości nie wie czy ZUS waloryzację naliczył prawidłowo. Chodzi przy tym zarówno o kwotę brutto i netto. Kiedyś niemal równocześnie ze zwaloryzowaną emeryturą z ZUS przychodził list z wyjaśnieniami dlaczego kwota nowej emerytury jest taka a nie inna.
Teraz gdy ZUS zaczął wypłacać trzynaste emerytury, zwleka z wysłaniem takiego pisma do kwietnia, by zaoszczędzić i wraz z decyzją o podwyżce emerytury przysłać decyzję o wypłacie dodatkowe w roku świadczenia – trzynastej emerytury.

Czy trzeba czekać do kwietnia-maja kiedy dotrze list z ZUS z wyjaśnieniami? Jak inaczej sprawdzić i upewnić się, że kwota wypłaconej w marcu emerytury po podwyżce o waloryzację jest właściwa?

Decyzja o waloryzacji w marcu, a pismo ZUS wysyła dopiero w maju - dlaczego

1, 6, 10, 15, 20 i 25 marca to dni wysyłki emerytur, W marcu, a konkretnie po 25 marca wszyscy emeryci powinni mieć wypłaconą emeryturę w nowej zwaloryzowanej wysokości

Waloryzacja, czyli zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie, jest przeprowadzana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych każdego roku. Na czym polega ten proces, tłumaczy Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Proces polega na pomnożeniu kwoty świadczenia w wysokości przysługującej na koniec lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji. Wysokość wskaźnika waloryzacji uzależniona jest od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok i powiększony o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Jak wynika z komunikatu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2024 r. w sprawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2024 r., w 2024 roku wysokość wskaźnika to 112,12%.

Nowe emerytury 2024: ile powinny wynosić netto, brutto od marca po waloryzacji

Większość emerytów już to wiem, ale nie zaszkodzi przypomnieć: waloryzacja odbywa się automatycznie. Nie trzeba składać żadnych wniosków, a każdy emeryt i rencista, który miał prawo do wypłaty świadczenia na 29 lutego, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia.

Decyzje będą jednak wysyłane dopiero od kwietnia, ZUS chce zaoszczędzić na kosztach wysyłki więc w jednym terminie i w jednej kopercie przekazuje decyzję o waloryzacji i decyzję o przyznaniu dodatkowego w roku świadczenia, popularnie zwanego trzynastą emeryturą. Tę zaś ZUS przyznaje dopiero w kwietniu.

Sebastian Szczurek radzi więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na dokumenty.

Inne rozwiązanie to skorzystanie z możliwości cyfrowych. Wszyscy ci, którzy mają dostęp do Platformy Usług Elektronicznych ZUS (kto nie ma, w łatwy sposób na stronie internetowej ZUS założy konto), mogą wcześniej – jeszcze przed otrzymaniem decyzji – sprawdzić informację o wysokości waloryzacji.

Jak wyjaśnia Sebastian Szczurek, w decyzji o wysokości emerytury po waloryzacji podana jest wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego danego roku, a następnie wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji.

Jeśli emeryt czy rencista pobiera dodatek pielęgnacyjny, jest także informacja o wysokości tego dodatku.
Wiele osób zgłasza się do ZUS twierdząc, że dodatek nie jest im wypłacany. Nieporozumienie wynika z tego, że świadczeniobiorcy porównują wypłacaną kwotę z podanymi w decyzji waloryzacyjnej kwotami brutto. Tymczasem dostają kwotę netto – od emerytury i renty odliczana jest zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Wszystkie te informacje świadczeniobiorcy znajdą w decyzji waloryzacyjnej. Warto ją uważnie przeanalizować.

Kiedy ZUS wyśle pismo do emerytów: kto je dostanie, co będzie w kopercie

ZUS wyśle pisma w kwietniu, najpóźniej wraz z kwietniowymi emeryturami bo wtedy też wyśle trzynaste emerytury. Teraz okazuje się, że wysyła je w większości jednak dopiero w maju.

Stałe terminy wypłat to: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. 1 maja to oczywiście święto więc i dzień ustawowo wolny od pracy, ZUS przekazał już więc emerytury majowe w ostatnich dniach kwietnia.

Emeryci, którzy zadysponowali przelewanie świadczenia na wskazane przez siebie konto bankowe mają już te pieniądze na swoich kontach. Ci, którzy czekają na listonosza z przekazem pocztowym mogą się go spodziewać lada moment – dziś albo w czwartek.

To nie jedyny przypadek w maju gdy emerytury ZUS wypłaci wcześniej. Podobnie jest z emeryturami przekazywanymi seniorom każdego 5 dnia miesiąca. W maju 2024 roku to niedziela, oczywiście dzień ustawowo wolny od pracy, a ponieważ 3 i 4 maja to także dni wolne (odpowiednio: święto i sobota), ZUS przekaże emerytury aż trzy dni wcześniej, w czwartek 2 maja.

Z taką sytuacją mieć będziemy jeszcze do czynienia 25 maja, który to dzień wypada w sobotę, W konsekwencji ZUS przeleje emerytury bądź wyśle przekazy pocztowe wcześniej – nie później niż w piątek 24 maja.

Po raz pierwszy trzynastą emeryturę ZUS wysyłał w 2019 roku. Wtedy była ona świadczeniem przyznanym jednorazowo. Od 2020 roku obowiązuje ustawa, która to dodatkowe świadczenie w roku gwarantuje wszystkim emerytom w sposób stały.
Jak łatwo policzyć, w kwietniu 2024 roku ZUS wysyła dodatkowe świadczenie popularnie zwane trzynastką po raz szósty.

Oczywiście może być i tak, że komuś trzynasta emerytura się nie należy, wtedy w liście z ZUS będzie jedno pismo.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższy urlop dla rodziców. Rząd wprowadza uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie (ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu)

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Kto odpowiada za zniszczony nagrobek? Ile kosztuje jego odbudowa?

W ubiegłym roku akty wandalizmu spowodowały zniszczenie co najmniej 120 nagrobków w całym kraju. Kto odpowiada za przypadkowe lub celowe zniszczenie miejsca pochówku? Ile kosztuje odbudowa nagrobka? 

Rewolucyjne zmiany w szkołach. Będą cyfrowe podręczniki, zmiany w przeprowadzaniu egzaminu maturalnego, zmiany dotyczące programów nauczania

Rząd przyjął projekt zmian w przepisów w trzech ustawach - o systemie oświaty, o systemie informacji oświatowej oraz w prawie oświatowym. Zmienią się m.in. zasady przeprowadzania egzaminu maturalnego i wprowadzony zostanie obowiązek zapewnienia cyfrowego odzwierciedlenia wszystkich podręczników.

Dziś ostatni dzień na wniosek o 300+ tak, aby wypłata nastąpiła jeszcze w 2024 roku

Czy na pewno złożyłeś wniosek o 300+? Jeśli nie, warto zrobić to dziś. Ostatni dzień października gwarantuje wypłatę świadczenia z ZUS w ciągu 2 miesięcy, a więc do końca grudnia 2024 roku. Złożenie wniosku o jeden dzień później oznacza wypłatę już w 2025 roku.

REKLAMA

Śmierć bliskiej osoby – o czym należy pamiętać?

Śmierć bliskiej osoby wiąże się nie tylko z przeżywaniem żałoby, ale także z koniecznością dopełnienia różnych formalności, z których organizacja pogrzebu to dopiero początek. Do czego ma prawo rodzina po śmierci bliskiego? O czym powinno się pamiętać?

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Dla kogo? Od kiedy?

W dniu 30 października 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza do ustawy o rencie socjalnej nowe świadczenie tj. dodatek dopełniający. Dodatek ten będzie przysługiwał osobom uprawnionym do renty socjalnej, które spełniają jednocześnie dodatkowy warunek tj. posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Aby dostać dodatek trzeba będzie złożyć wniosek. Kwota dodatku będzie wynosiła 2520 zł. Pierwszy raz ów dodatek będzie wypłacony (razem z rentą socjalną) w maju 2025 r. z wyrównaniem od stycznia. Ustawa przewiduje też coroczną waloryzację dodatku dopełniającego od dnia 1 marca. 

Renciści z drugim dodatkiem. W 2025 r. pierwszy dodatek 2520 zł [do renty socjalnej 1780,96 zł, a potem 1901,70 zł brutto]

W 2025 r. renta socjalna 1780,96 zł, a potem 1901,70 zł brutto. Do obu tych kwot stały dodatek 2520 zł. Nie wiemy jednak od kiedy i ile wyniesie drugi dodatek do renty (tym razem dla rencistów niezdolnych do pracy). Bo to najbardziej interesuje rencistów - od kiedy dodatek dla rencistów niezdolnych do pracy. I jaka jest wysokość tego dodatku. Czekamy na tą informację.

ZUS bez komisji lekarskich. Jeden lekarz, jedna pielęgniarka albo jeden fizjoterapeuta [Nowelizacja]

Zmiana polega na rezygnacji przez ZUS z wydawania orzeczeń niezbędnych np. do otrzymania renty przez komisje lekarskie. Składają się dziś z 3 lekarzy. Obecnie mamy za mało lekarzy na rynku. Dlatego rząd wprowadzi od 1 stycznia 2025 r. w miejsce komisji lekarskich orzeczenia jednego lekarza rozpatrującego odwołania np. rencistów. 67% czytelników w szybkiej internetowej sondzie, uznało to za dobry ruch rządu.

REKLAMA

Kiedy dowożenie dzieci do szkoły jest obowiązkowe, a kiedy fakultatywne? Regionalna Izba Obrachunkowa odpowiada

Czy gmina może rozszerzyć realizację zadania własnego polegającego na organizacji na terenie miasta bezpłatnego dowozu dla uczniów do publicznych szkół podstawowych znajdujących się zarówno na terenie obwodu jak i poza nim? Z takim pytaniem burmistrz Niemodlina zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu.

PPK: oszczędzanie na emeryturę, czy metoda na ekstra premię? Wypłata przed 60-ką możliwa w dowolnym momencie

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) funkcjonują od 2019 roku. Pracodawcy byli stopniowo zobowiązani do wdrożenia tego programu w swoich organizacjach. Na początku program cieszył się małą popularnością wśród osób zatrudnionych, jednak z roku na rok zyskuje coraz bardziej w oczach społeczeństwa. Wydaje się, że jednym z powodów wzrostu zaufania wśród pracowników jest możliwość wypłaty zgromadzonych środków w dowolnym momencie. Rozwiązanie to jest bardzo często stosowane przez posiadaczy rachunku PPK.

REKLAMA