REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na 100 wnuczków w Polsce przypada 120 dziadków

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Polskich Seniorów jest więcej niż mieszkańców Węgier czy Londynu
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polskie społeczeństwo jest coraz starsze. W tym momencie seniorów w Polsce jest więcej niż mieszka osób na Węgrzech. Z jakimi problemami musi się mierzyć polski senior? 

Coraz więcej seniorów w społeczeństwie 

REKLAMA

Społeczeństwo się starzeje. W Polsce osób w wieku 65+ jest około 7 mln. W wielu analizach i opracowaniach za seniorów uważa się tych po 60-tce. Jest ich niemal 10 milionów, czyli około 28 proc. społeczeństwa. Zaledwie dwa lata temu było to tylko nieco ponad 25 proc. W 2005 roku ludzie starsi stanowili 17,2 proc. Według prognoz GUS w 2050 roku osoby 60+ będą odpowiadać za 40 proc. społeczeństwa, będzie ich więc prawie 14 mln. 

REKLAMA

Jakby te liczby porównać do kraju? 10 mln polskich seniorów to w przybliżeniu prawie tyle, ilu wszystkich mieszkańców liczą Czechy, a więcej niż jest wszystkich Węgrów mieszkających w swoim kraju. Żeby zobrazować jak duża to liczba, można też powiedzieć, że osób po 60-tce jest w Polsce więcej niż wszystkich mieszkańców w 3 największym mieście Europy – Londynie. 

Seniorzy w Polsce stanowią z roku na rok coraz większą grupę. Indeks starości społeczeństwa, czyli miernik obliczany przez GUS, wskazuje, ile osób w wieku 65 lat i więcej przypada na 100 osób w wieku 0–14 lat. W 2011 roku był na poziomie 90, czyli na 100 wnuczków (i wnuczek) przypadało 90 dziadków (i babć). W 2022 roku było to już 119, czyli mamy już wyraźną przewagę seniorów, która w dodatku zwiększa się z roku na rok. Nie są to jednak wyniki rekordowe w Europie - na 100 młodych Włochów przypada aż 187 seniorów.

Problemy zdrowotne i finansowe seniorów 

REKLAMA

Z czym borykają się starsi ludzie? Wraz ze wzrostem liczby seniorów w ogólnej liczbie mieszkańców naszego kraju, pogłębiają się także ich problemy - finansowe i zdrowotne. W 100 konkretach obecnej koalicji rządzącej jest pięć punktów wprost dotyczących seniorów. Są skierowane na poprawę ich sytuacji w zakresie finansów i zdrowia. Jednak są to działania albo długofalowe, albo wymagające czasu na przygotowanie odpowiednich przepisów i podjęcia politycznych decyzji. Szybciej projekty skierowane do seniorów wdrażają ubezpieczyciele.

- Od wielu lat rozwijamy produkty ubezpieczeniowe dające dodatkowe zabezpieczenie osobom starszym. Ubezpieczenie zapewnia ochronę w takich sytuacjach jak nieszczęśliwy wypadek lub nagłe zachorowanie, umożliwiając wsparcie w postaci transportu do placówki służby zdrowia, wizyty lekarza, dostawy leków czy wizyty w domu seniora. Ubezpieczony może też liczyć na ochronę przed wyłudzeniem wartości pieniężnych. Ochrona dla seniorów jest uzupełnieniem polisy na dom lub mieszkanie – mówi Iwona Konarzewska Menedżer ds. ubezpieczeń domów i mieszkań w TUZ Ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostęp do ochrony zdrowia jest jednym z największym problemów osób starszych w Polsce. W starszym wieku nie tylko rośnie ryzyko chorób, ale także utraty sprawności i trudności w codziennym funkcjonowaniu. Wg GUS w 2021 roku niecałe 29 proc. osób powyżej 60. roku życia oceniło swoją sprawność fizyczną jako bardzo dobrą lub dobrą, w tym jako bardzo dobrą jedynie 1,4 proc. W innych badaniach aż co czwarty senior wskazuje, że nie ma w swoim pobliżu osób, które mógłby określić jako przyjaciół. Nie ma zatem często do kogo zwrócić się po pomoc.

Seniorzy łatwym celem naciągaczy

- Dlatego rośnie popularność świadczenia assistance medycznego obejmującego wizytę pielęgniarki lub lekarza, transport do placówki służby zdrowia, dostawę leków, na przykład po pobycie w szpitalu, czy choćby medyczną informację telefoniczną (telekonsultację czy e-konsultację lekarską). Rozszerzając polisę mieszkaniową o ubezpieczenie dla seniorów, dedykowane dla osób powyżej 60 roku życia, mamy możliwość ubezpieczenia tych, którzy mieszkają lub nie mieszkają z nami w miejscu ubezpieczenia. Ubezpieczenie daje realne wsparcie w trudnych sytuacjach – mówi Iwona Konarzewska.

Praktycznym dodatkiem do polisy mieszkaniowej jest też tzw. druga opinia medyczna, dostępna dla osób do 65 roku życia. To wsparcie w przypadku choroby, które pozwala skonsultować metodę leczenia z wybitnymi, także zagranicznymi specjalistami.

Finanse to, obok spraw związanych ze zdrowiem, kolejny duży problem dla seniorów. Wg badań stowarzyszenia MANKO około miliona seniorów spotkało się z próbą wyłudzenia pieniędzy. Co roku przestępcy wyciągają podstępem z kont i kieszeni starszych osób ponad 100 mln zł.

- W tym kontekście przydatnym dla seniorów rozszerzeniem polisy mieszkaniowej jest klauzula zapewniająca wypłatę (do określonej w warunkach kwoty) w przypadku wyłudzenia pieniędzy przy użyciu podstępu, np. na policjanta czy na wnuczka. Ochroną objęte jest osobiste przekazanie pieniędzy, jak i wypłata środków z banku – wyjaśnia Iwona Konarzewska.

Najstarsze według GUS są w Polsce województwa łódzkie (20,9% osób w wieku 65+), świętokrzyskie (20,5%), oraz śląskie i dolnośląskie - po 20% (najmłodsze jest warmińsko-mazurskie – 17,4%). Według szacunków w 2022 roku średnia oczekiwana długość życia mieszkańca Unii Europejskiej wynosiła 80,7 roku - czyli 80 lat i 8 miesięcy. Szacunek dla Polski jest niższy - 77,4 roku. 

Zobacz także: Dzień Babci 2024: 7 pomysłów na zdrowy prezent dla babci
Dzień Dziadka 2024. Co kupić? Pomysły na prezenty dla zdrowia

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po co emerytowi orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

„Jestem już na emeryturze, którą wypłaca mi ZUS. Mój stan zdrowia w ostatnim czasie znacznie się pogorszył. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o stopień niepełnosprawności? Co daje orzeczenie w przypadku osoby starszej” – pyta Czytelniczka.

Brak podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego do 2028 r. Umiarkowany stopień niepełnosprawności poza nowymi świadczeniami?

Jest aż do 2028 r. prawie pewny brak waloryzacji dla takich świadczeń jak zasiłek pielęgnacyjny (od 2019 r.!), a także takie świadczenia jak dodatek dopełniający (do renty socjalnej) i dodatek do renty z tytułu niezdolności do pracy (projekt ustawy), które oparte są o niesamodzielność, a nie niepełnosprawność. Także w świadczeniu wspierającym samo orzeczenie o niepełnosprawności to za mało, aby je otrzymać. Potrzebny jest jeszcze poziom wsparcia (ocena samodzielności). Zestawienie tych zmian prowokuje do ważnego dla osób niepełnosprawnych pytania - "Czy w przyszłości będą coraz mniej ważne orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym?"

QUIZ z polskich przysłów i powiedzeń. Potrafisz je dokończyć? Już na 5. pytaniu będzie pod górkę
W tym quizie prosimy Was o dokończenie popularnych przysłów o raz powiedzeń. Wiele z nich weszło na stałe do codziennego języka. Używamy ich dosyć często, ale zdarza się, że je mylimy. Dacie radę?
ZUS: Pracowałeś przed 1999 rokiem? Twoja emerytura może być wyższa

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina osobom, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem, o możliwości zwiększenia przyszłej emerytury poprzez dostarczenie brakujących dokumentów potwierdzających zatrudnienie.

REKLAMA

NSA: Paradoks zasiłków (niezdolność do pracy) i orzeczeń o niepełnosprawności (zdolność do pracy)

NSA wskazał na ważny niuans. Opiekun osoby niepełnosprawnej (matka) ma zasiłek stały. Podstawą dla tego zasiłku była całkowita niezdolność do pracy. Opiekun w świadczeniu pielęgnacyjnym musi być zdolny do pracy. Tylko wtedy może zrezygnować z pracy dla wykonania zadania opieki nad osobą niepełnosprawną (tu córka leżącą, stopień znaczny niepełnosprawności, pełna niesamodzielność). Pomimo zasiłku stałego (i niezdolności do pracy) matka została uznana dla świadczenia pielęgnacyjnego za osobę potencjalnie zdolną do pracy. Jak to jest możliwe? Na pozór wydaje się niemożliwe. A jednak jest możliwe.

Nowy rodzaj zabezpieczenia sądowego w postaci obowiązku dalszego zatrudnienia

W dniu 22 września 2023 roku wszedł w życie art. 755 [5] Kodeksu postępowania cywilnego. Daje on pracownikom podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy możliwość ubiegania się od sądu o wydanie zabezpieczenia, polegającego na przywróceniu do pracy. Prawo to przysługuje pracownikowi w trakcie toczącego się procesu sądowego i trwa do czasu jego prawomocnego zakończenia.

Zasiłek chorobowy w 2025 r. i 2026 r.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Po jakim czasie? Na jakich zasadach? Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego? Jak długo można pobierać zasiłek chorobowy? Komu nie będzie przysługiwał zasiłek chorobowy?

Nowy limit zwolnienia z abonamentu RTV. Więcej osób już może skorzystać z tego zwolnienia

Opłaty abonamentowe nie są lubiane, ale – niestety – ciągle obowiązkowe. Mimo obietnic likwidacji abonament RTV ma się dobrze i nadal należy go opłacać. Na szczęście niektórzy są zwolnieni od tego przykrego obowiązku. Liczba tych szczęściarzy niedawno się powiększyła. Kogo to dotyczy?

REKLAMA

Przymusowe odbieranie dzieci w Polsce. Nowe wytyczne Ministerstwa Sprawiedliwości

Dobro dziecka musi być absolutnym priorytetem – także wtedy, gdy sąd decyduje o przymusowym odebraniu dziecka – to główna konkluzja nowych wytycznych dla kuratorów sądowych i zaleceń dla psychologów, które podpisano w Ministerstwie Sprawiedliwości. W 2024 r. było ponad 1,2 tys. takich odbiorów.

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do mieszkań na II kwartał 2025 r. Ile wynosi dofinansowanie?

Mieszkanie dla niepełnosprawnego absolwenta. PFRON wskazał maksymalne kwoty dofinansowań do wynajmu mieszkań lub domów jednorodzinnych na II kwartał 2025 r. Są to dofinansowania w ramach programu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta

REKLAMA