REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komu przysługuje zasiłek przedemerytalny?

Dziennikarka medyczno-prawna
Kto może otrzymać zasiłek przedemerytalny?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek przedemerytalny – czym jest to świadczenie? Osoby w wieku przedemerytalnym mające trudności ze znalezieniem zatrudnienia, mogą starać się o przyznanie im pomocy finansowej w postaci świadczenia przedemerytalnego. Ile wynosi i jakie warunki należy spełnić, aby je otrzymać? 
rozwiń >

Kto może otrzymać zasiłek przedemerytalny

REKLAMA

Zarówno wypłaty, jak i przyznawanie zasiłku przedemerytalnego określone są w Ustawie o świadczeniach przedemerytalnych z 30 kwietnia 2004 roku. Ustawa zawiera zasady ustalania prawa do świadczeń, tryb postępowania o przyznanie ich oraz wypłatę. Określa ponadto zasady przejmowania przez ZUS wypłaty świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, a także opisane są w niej postawy do wstrzymania wypłaty. Zasiłek przedemerytalny przyznaje się po spełnieniu określonych warunków. 

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne skierowane jest do osób w wieku przedemerytalnym (kobiety 60 lat, mężczyźni 65), uprawnionych do otrzymywania emerytury ze względu na staż pracy, jednakże w chwili obecnej pozbawionych źródła przychodu. 

Świadczenia przedemerytalne przyznaje się na wniosek, który zgłasza osoba ubiegającą się o to świadczenie. Wniosek powinien być złożony w oddziale ZUS właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby. 

Warunki do przyznania świadczenia przedemerytalnego 

Chcąc starać się o przyznanie świadczenia, należy spełniać pewne warunki:

  • do dnia rozwiązania stosunku pracy mieć ukończone 56 lat (kobiety) bądź 61 lat (mężczyźni) i mieć 20 lat stażu pracy (kobiety) bądź 25 lat (mężczyźni), a pracę stracić wskutek likwidacji zakładu lub jego niewypłacalności; 
  • ukończyć 55/60 lat (kobiety/mężczyźni), jednakże w tym przypadku okresy składkowe oraz nieskładkowe muszą wynosić 30/35 lat (kobiety/mężczyźni), a pracę trzeba stracić z winy pracodawcy; 
  • posiadać staż pracy wynoszący minimum 35 lat (kobiety) i 40 lat (mężczyźni), zaś pracę stracić z winy pracodawcy (w takiej sytuacji świadczenie otrzyma się bez względu na wiek). 

Do stażu wliczane są okresy składkowe i nieskładkowe. W przypadku okresów nieskładkowych – nie mogą przekroczyć jednej trzeciej okresów składkowych. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyznanie świadczenia przedemerytalnego 

Pracownik zaraz po zwolnieniu z zakładu pracy nie otrzyma świadczenia przedemerytalnego. Najpierw musi zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy, jako bezrobotny. 

Zasiłek przedemerytalny przysługuje osobie spełniającej określone warunki wymagane do przyznania tego świadczenia: 

  • przez okres co najmniej 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych, 
  • obecnie jest zarejestrowana jako bezrobotna, 
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia odpowiedniego zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, 
  • złoży wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 180-dniowy okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, 
  • złoży wniosek w ciągu 30 dni od ustania zatrudnienia, w tym w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej pracy zarobkowej, jeżeli w okresie pobierania zasiłku wykonywała inną pracę zarobkową lub zatrudnienie w rozumieniu przepisów ustawy o promocji zatrudnienia, albo była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych, a wykonywanie jednej z tych prac ustało po upływie 180-dniowego okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Ile wynosi zasiłek przedemerytalny w 2023 roku

REKLAMA

Zasiłek przedemerytalny ustalany jest na podstawie ustawy z 30 kwietnia 2004 roku i przysługuje w wysokości wynoszącej od 1 marca 2023 roku do 28 lutego 2024 roku – 1600,70 zł brutto. Wcześniej, od 1 marca 2022 roku do 28 lutego 2023 roku, kwota świadczenia przedemerytalnego wynosiła 1350,70 zł brutto miesięcznie.

Świadczenie przedemerytalne podlega okresowej waloryzacji, przeprowadzanej na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie emerytalnej. Osoba pobierająca zasiłek przedemerytalny zobowiązana jest powiadomić organ rentowy o osiąganiu przychodu oraz o jego wysokości. Wskazanie wysokości przychodu jest ważne, aby w zależności od tej wysokości organ rentowy mógł wypłacić zasiłek przedemerytalny w pełnej wysokości, zmniejszyć jego wysokość bądź też zawiesić prawo do świadczenia. Obowiązek powiadomienia ZUS o zatrudnieniu lub zawarciu umowy, z której tytułu jej wykonawca objęty jest obowiązkiem ubezpieczenia społecznego, spoczywa odpowiednio na pracodawcy i świadczeniobiorcy.

Zawieszenie prawa do świadczenia przedemerytalnego 

W niektórych sytuacjach zgodnie z ustawą może nastąpić zawieszenie świadczenia przedemerytalnego: 

  • nabycie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy
  • nabycie prawa do renty inwalidzkiej, 
  • podjęcie wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym
    z instytucji zagranicznej, 
  • zgłoszenie się z prośbą o zawieszenie świadczenia, 
  • uzyskanie przychodu przekraczającego 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia. 

Ustanie prawa do świadczenia przedemerytalnego 

Są sytuacje, w których dochodzi do ustania prawa, do otrzymywania świadczenia przedemerytalnego: 

  • na wniosek pobierającego świadczenie, 
  • w dniu poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury, ustalonej decyzją terenowej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanej dalej „organem rentowym”, bądź innego organu emerytalno-rentowego określonego w odrębnych przepisach, 
  • z dniem osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę i 65 lat przez mężczyznę,
  • z dniem nabycia prawa własności lub objęcia w posiadanie (samoistne lub zależne) nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczających 2 ha przeliczeniowe albo współwłasności nieruchomości rolnej, jeżeli udział przekracza 2 ha przeliczeniowe,
  • wraz ze śmiercią osoby uprawnionej. 

Zmniejszenie świadczenia przedemerytalnego 

Świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu w przypadku, gdy kwota przychodu przekracza miesięcznie kwotę 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym termin waloryzacji, ogłoszonego przez Prezesa
Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych, zwaną dalej „dopuszczalną kwotą przychodu”, nie przekracza jednak kwoty 70 proc. tego wynagrodzenia, zwanej dalej „graniczną kwotą przychodu”.

 Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

REKLAMA

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

REKLAMA

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

Ruszył nabór wniosków o 1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. [dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.]

Fundacja „Szansa dla Gmin” – jako jeden z organizatorów wypoczynku zimowego dla dzieci rolników dofinansowanego ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników – ogłosiła właśnie nabór wniosków na zimowiska dla dzieci, które odbędą się w 2025 r. Każdy z ich uczestników kolonii zimowych organizowanych przez Fundację, może otrzymać aż 1000 zł dofinansowania. 

REKLAMA