Zwrot niechcianego prezentu

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska
Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców
rozwiń więcej
Zwrot niechcianego prezentu/ Fot. Fotolia / Fotolia
Już 25 grudnia 2014 roku wejdą w życie istotne zmiany przepisów prawa konsumenckiego. Konsumenci zyskają jeszcze większą ochronę swych praw. Czy po zmianach, dotyczących m.in. wydłużenia terminu zwrotu towaru zakupionego w sklepie internetowym, łatwiej będzie zwrócić niechciany prezent świąteczny?

Termin odstąpienia od umowy

Dotychczas konsument, który kupił towar poza lokalem przedsiębiorstwa – np. podczas pokazów lub na odległość – np. w sklepie internetowym, na odstąpienie od umowy i zwrot towaru miał 10 dni liczonych od dnia zawarcia umowy, gdy dotyczyła ona kontraktu zawartego poza lokalem przedsiębiorstwa lub usługi zamówionej na odległość, a w przypadku umowy sprzedaży zawartej na odległość – 10 dni liczone było od dnia wydania towaru (otrzymania go przez kupującego).

Po zmianach sytuacja konsumenta będzie się kształtowała znacznie korzystniej, bowiem prawo do odstąpienia od umowy będzie mu przysługiwało przez aż 14 dni. Od kiedy będzie biegł ten termin? W obrocie najczęściej spotykamy umowy, w ramach których przedsiębiorca wydaje jednorazowo konsumentowi przedmiot sprzedaży - wówczas 14 dni liczymy od dnia objęcia towaru w posiadanie przez konsumenta.

Zobacz również: Zwrot nietrafionego prezentu

Zwrot niechcianego prezentu

W ciągu kolejnych 14 dni, które biegną od dnia odstąpienia od umowy, konsument będzie miał obowiązek zwrócić towar. Zwrot prezentu zakupionego przez Internet będzie - tak jak dotychczas - możliwy, bez względu na jego przyczyny. Bez zmian pozostaje również o to, że towar musi znajdować się w stanie nienaruszonym, czyli konsument nie zwróci towaru, którego używał czy takiego który uszkodził. Konsument nadal może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy w dowolny sposób. Nowa ustawa o prawach konsumenta zawiera również przykładowy wzór formularza odstąpienia od umowy, jednakże ma on stanowić ułatwienie dla konsumentów i korzystanie z niego nie jest obowiązkiem.

Koszty zwrotu świątecznego prezentu

Istotną kwestią jest także to, która ze stron poniesie koszty odstąpienia od umowy. Co do zasady to sprzedawca ma obowiązek niezwłocznie, nie później niż w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia otrzymania oświadczenia konsumenta o odstąpieniu od umowy, zwrócić konsumentowi wszystkie dokonane przez niego płatności, w tym koszty dostawy prezentu. Z kolei konsument ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy, chyba że przedsiębiorca zgodził się je ponieść lub nie poinformował konsumenta o konieczności poniesienia tych kosztów.

Zwrot prezentu ze sklepu stacjonarnego

Znacznie mniej korzystnie wygląda sytuacja konsumenta robiącego zakupy w sklepie stacjonarnym, bowiem niestety nie zmieni się dotychczasowa regulacja, zgodnie z którą sprzedawca nie ma obowiązku przyjmowania zwrotu towaru pełnowartościowego, który nie ma wad, a  klient chce go zwrócić tylko dlatego, że się rozmyślił albo rzecz przestała mu się podobać.

Polecamy serwis: Konsument i umowy

Autorzy: Maja Małecka aplikantka radcowska, Anna Augustyniak, adwokat, Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...