REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Reklamacja produktów promocyjnych

Paulina Soliwoda
Reklamacja produktu promocyjnego /fot. Fotolia
Reklamacja produktu promocyjnego /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Atrakcyjne ceny produktów nie oznaczają pozbawienia klienta prawa do reklamacji. Zasady są takie, jak przy towarze pełnopłatnym. Istnieją od niej jednak wyjątki.

W przypadku obniżenia ceny za pełnowartościowy towar, bez wad konsument ma takie same uprawnienia, jak w przypadku reklamacji towaru nieprzecenionego.

REKLAMA

Błąd dotyczący towaru

Sprzedawca lub producent nie może wprowadzać w błąd dotyczący towaru na jego opakowaniu, gdyż dopuszcza się wówczas czynu nieuczciwej konkurencji. Zgodnie z art. 5 Ustawy z 23. sierpnia 2007 roku o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym, do działań wprowadzających w błąd można zaliczyć rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji lub prawdziwych, ale w sposób mogący wprowadzić w błąd, działanie związane z wprowadzeniem produktu na rynek oraz nieprzestrzeganie kodeksu dobrych praktyk, do którego przedsiębiorca dobrowolnie przystąpił. Takie wprowadzenie w błąd może dotyczyć pochodzenia, ilości, jakości, składników, sposobów wykonania, przydatności, możliwości zastosowania, naprawy, konserwacji lub innych istotnych cech produktów lub usług, a także zatajenie ryzyka, wiążącego się z korzystaniem z nich.

Zobacz serwis: Konsument

Towar dodatkowy

Jeśli przy zakupie określonego towaru, klient otrzymuje w promocji towar dodatkowy za symboliczną cenę i okazuje się, że ma on wady zaburzające jego działanie, może on reklamować go w taki sam sposób, jak towar właściwy. Konsument może odstąpić od umowy, bądź żądać obniżenia ceny. Uprawnienie takie nie przysługuje jednak, jeśli towar zostaje od razu wymieniony. Przy sprzedaży konsumenckiej udzielenie gwarancji następuje bez odrębnej opłaty przez oświadczenie gwaranta zawarte w dokumencie gwarancyjnym, gdzie zamieszczone są również obowiązki i uprawnienia kupującego. W dokumencie tym muszą być podane podstawowe dane potrzebne do dochodzenia roszczeń z gwarancji oraz stwierdzenie, że na sprzedany towar nie wyłącza ona, nie ogranicza ani nie zawiesza uprawnień kupującego wynikających z niezgodności towaru z umową.

Wyłączenie możliwości reklamacji

Jeśli przy dokonywaniu zakupu klient zostanie poinformowany o wadzie towaru, nie ma możliwości reklamacji. Towaru przecenionego ze względu na wadę zasadniczo nie można również zwrócić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udowadnianie swoich racji

Kiedy cechy zakupionego towaru nie odpowiadają jego właściwościom, klient może zgłosić jego reklamację. Wówczas sprzedawca zobowiązany jest ustosunkować się do zgłaszanych zarzutów w terminie 14 dni, a jego milczenie oznaczało będzie, iż uznaje żądanie kupującego. Gdy towar jest niezgodny z umową, nie ma potrzeby udowadniania jego wad. Przepisy przewidują domniemanie, iż jeśli niezgodność towaru z umową stwierdzona została przed upływem sześciu miesięcy od wydania produktu kupującemu, to zgłaszana wada istniała już przy zakupie. Zatem po upływie tego czasu konsument musi wykazać, że towar był wadliwy już w chwili zakupu.

Zobacz serwis: Reklamacje

Obrona praw konsumentów

Konsument, który zauważył nieprawidłowości u sprzedawcy bądź producenta może zgłaszać je do miejskiego bądź powiatowego rzecznika konsumentów czy inspekcji handlowej. Przy dużej ilości takich uchybień, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma możliwość wszczęcia postępowania o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Przepisy ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej mówią, iż odpowiedzialności z tytułu niezgodności towaru z umową nie można ograniczać ani wyłączać.

Zagrożenie nieuczciwego sprzedawcy

Nieuczciwemu sprzedawcy nawet za samo istnienie niebezpieczeństwa wprowadzenia w błąd grozi kara aresztu lub grzywny. W przypadku procesu dotyczącego reklamacji, konsument może domagać się prócz samego zwrotu pieniędzy za towar lub usługę, również zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny. Dodatkowo, jeśli prezes UOKiK stwierdzi naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, przedsiębiorcy grozi kara sięgająca nawet 10% ubiegłorocznego dochodu.

Zobacz: Jak sporządzić reklamację?

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 23. sierpnia 2007 roku o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (Dz. U. z 2007r. nr 171, poz. 1206 z późn. zm.)
  • Ustawa z 27. Lipca 2002 roku  o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 141, poz. 1176 z późn. zm.)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA