Gdy towar nie okazał się najtańszy

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Nieuczciwa praktyka rynkowa wprowadza w błąd konsumenta.
Wczoraj kupiłem sprzęt elektroniczny. Gdy sprawdziłem ceny, po jakich jest on sprzedawany w innych sklepach, okazało się, że powinien być on dużo tańszy. Czy mam jakąś możliwość by wycofać się z tej umowy?

Sytuacje, w jakich konsument ma prawo odstąpić od umowy sprzedaży określa ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Zgodnie z nią jest to możliwe w sytuacji, gdy towar jest niezgodny z umową. Prawo do reklamacji towaru nie przysługuje jednak, gdy towar jest droższy od tych oferowanych przez innych sprzedawców.

Jakie są podstawy do odstąpienia od umowy

Zgodnie z przepisami ustawy odstąpienie od umowy jest możliwe tylko w sytuacji, gdy najpierw złożymy reklamację z żądaniem naprawy lub wymiany towaru na nowy, zgodny z umową. Jeżeli nie będzie to możliwe, sprzedawca nie dokona tego w odpowiednim czasie lub będzie to wiązało się z nadmiernymi kosztami, wtedy też konsument może odstąpić od umowy. Niezgodność z umową nie powstaje jednak w sytuacji, gdy towar okazał się droższy od oferowanego w innym sklepie, chyba że zapewniał nas o tym sprzedawca.

Zobacz także: Zwrot towaru – jak i kiedy?

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Pewne pole do działania dla konsumenta powstaje, jeżeli zakupił on sprzęt kierując się reklamą, zgodnie z którą towar oferowany przez sprzedawcę jest najtańszy na rynku. Warto wtedy zwrócić uwagę na uprawnienia wynikające z ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym

Zgodnie z art. 5 nieuczciwą praktyką rynkową jest działanie, które wprowadza w błąd konsumenta, jeżeli w jakikolwiek sposób powoduje podjęcie przez niego decyzji dotyczącej umowy, której inaczej by nie podjął. Zgodnie z ustawą wprowadzającym w błąd działanie może dotyczyć m.in. ceny, zwłaszcza istnienia szczególnej korzyści cenowej (art. 5 ust. 3 pkt. 5).

Ustawa ta daje konsumentowi w takiej sytuacji możliwość żądania m.in. naprawienia szkody, unieważnienia umowy z obowiązkiem wzajemnego zwrotu świadczeń (art. 12). Co istotne kierując takie roszczenia względem przedsiębiorcy nie musi udowadniać, iż przedsiębiorca stosował nieuczciwą praktykę rynkową. Zgodnie z art. 13 ustawy ciężar dowodu spoczywa bowiem na pozwanym sprzedawcy. To on będzie musiał zatem udowodnić, że dana praktyka nie jest nieuczciwa.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym,
  • Ustawa z dnia 27 lipca 2002 r. o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu Cywilnego.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...