REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy musisz mieć świadectwo energetyczne dla mieszkania?

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kończysz budowę, chcesz wynająć lub sprzedać posiadany dom, lub mieszkanie? Od 1 stycznia 2009 roku potrzebujesz świadectwa charakterystyki energetycznej (certyfikat energetyczny).

Kto musi mieć certyfikat ?

REKLAMA

1 stycznia 2009r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 7 lipca 1994 r- Prawo budowlane (Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414 ze zm. ). Wprowadzająca obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej dla lokali (budynków):

  • oddawanych do użytkowania - oznacza to, że kopia świadectwa energetycznego musi być załączona do wniosku o pozwolenie na użytkowanie.
  • sprzedawanych – bez przedstawionego świadectwa, notariusz odmówi sporządzenia umowy sprzedaży
  • wynajmowanych- na żądanie najemcy należy przedstawić świadectwo, jeśli umowa ma być sporządzona przed notariuszem – powinien odmówić jej sporządzenia bez świadectwa- zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów.

W przypadku budynków mieszkalnych – składających się z kilku lokali, lub innych wyodrębnionych elementów – konieczne jest uzyskanie świadectwa (oprócz całego budynku)- dla poszczególnych lokali, lub wydzielanych części – w momencie przekazania ich nabywcom.

Nie każda nieruchomość musi jednak mieć certyfikat, wyłączeniu podlegają budynki:

  • podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
  • używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej;
  • przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;
  • niemieszkalnych służących gospodarce rolnej;
  • przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok;
  • mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;
  • wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.>

REKLAMA

Notariusze stoją na stanowisku, iż do sprzedaży lub wynajęcia lokalu lub budynku wybudowanego przed wejściem w życie ww. nowelizacji – świadectwo energetyczne nie jest niezbędne. Akty notarialne będąnajprawdopodobniej sporządzane mimo jego braku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadectwo energetyczne, które zawiera informacje nieprawdziwe –traktowane jest jako wada fizyczna budynku – w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego o rękojmi z tytułu sprzedaży. Porównaj www.infor.pl/prawo/reklamacje

Kto może wystawić świadectwo ?

Wystawieniem certyfikatów mogą zajmować się osoby posiadające uprawnienia budowlane do projektowania w specjalności :

  • architektonicznej,
  • konstrukcyjno-budowlanej
  • lub instalacyjnej

Ponadto, świadectwa charakterystyki energetycznej mogą wystawić również osoby, które ukończyły kurs i zdały egzamin przeprowadzany przez ministra właściwego do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej

Zarówno osoby posiadające uprawnienia budowlane, jak i upoważnione dowystawiania świadectw po zdaniu egzaminu – powinny być wpisane dowłaściwego rejestru.

Co zawiera świadectwo charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej powinno określać wielkość energii (wyrażonej w kWh/m2/rok) niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku. W praktyce wymiarowi podlega

  • zużycie ciepła (lub wartość energetyczna chłodzenia – w przypadku klimatyzacji)
    • Tu uwzględnia się takie czynniki – jak rodzaj źródła ciepła, warunki lokalu (grubość ścian, izolacja), źródła strat itp.
  • zużycie energii na oświetlenie.
  • zużycie energii na inne potrzeby.

Ministerstwo zrezygnowało jednak z pierwotnego pomysłu – tj. wprowadzenia klas energetycznych – ABCDE itp. – na podobieństwo produktów AGD. Rozporządzenie nakłada jedynie obowiązek wskazania wartości w kilowatogodzinach – co może być trudne dla odczytania dla osoby postronnej. Ciężko wskazać czy np. 123 kWh/m2/r to dużo, czy mało.

Skutki reformy

Skutkiem zmian, będzie gigantyczny popyt na nową usługę - niewielka podaż może spowodować paraliż na rynku nieruchomości – zwłaszcza, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z nowych obowiązków.

Może się także okazać, że wiele lokali (zwłaszcza starszych) – znacząco straci na wartości z uwagi na duże koszty utrzymania- ujawniające się w świadectwach.

Koszt świadectwa charakterystyki energetycznej dla lokalu mieszkalnego, lub domu powinien wynieść ok. 1000 zł.

Jeśli notariusze "dotrzymają słowa" - być może skutki reformy nie będą tak drastyczne.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA