Kto odpowiada za media?
REKLAMA
REKLAMA
Tak. W umowie sprzedaży mieszkania często zawierane są klauzule, z których wynika, że kupujący zapoznał się ze stanem prawnym oraz że przejmuje wszystkie prawa i obowiązki związane z tą nieruchomością. Oznacza to, tak naprawdę tyle, że konsument ponosi odpowiedzialność za wszystkie zadłużenia, które ciążą na nabytym przesz niego domu.
REKLAMA
REKLAMA
Z tego powodu przed zawarciem umowy warto sprawdzić, czy poprzedni właściciel nie zalegał z opłatami za wszystkie media, czyli za czynsz, energię, telefon, telewizję kablową itd. Aby ustalić czy zadłużenie faktycznie istnieje można poprosić poprzedniego właściciela o przedstawienie rachunków za ostatnie miesiące. Oświadczenie o zadłużeniu lokalu albo o jego braku warto też zawrzeć w akcie notarialnym.
Osoba kupująca nieruchomość na rynku wtórnym przejmuje od poprzedniego właściciela korzystanie z doprowadzonych do lokalu mediów. W dniu zawarcia umowy strony mogą sprawdzić stan liczników: prądu oraz gazu. Pamiętać również należy o tym, aby poprzedni właściciel rozwiązał umowę z elektrownią oraz gazownią, a nowy właściciel zawarł z tymi zakładami nową umowę.
Jeżeli nowy właściciel będzie dysponował protokołem ze stanem licznika i dopełni tych wszystkich formalności, to nie będzie musiał płacić za zadłużenie poprzedniego właściciela.
Podstawa prawna:
art. 535-548 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat