Co to jest nielegalny pobór energii
REKLAMA
REKLAMA
Nielegalne pobieranie paliw lub energii jest to:
REKLAMA
- pobieranie paliw lub energii bez zawarcia umowy,
- z całkowitym albo częściowym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego lub
- poprzez ingerencję w ten układ mającą wpływ na zafałszowanie pomiarów dokonywanych przez układ pomiarowo-rozliczeniowy.
Natomiast zgodnie z przepisami kodeksu karnego kradzież energii jest przestępstwem przeciwko mieniu. Zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Odrębną kwestią jest odpowiedzialność za instalacje, które znajdują się w częściach wspólnych budynków, czyli te, które są zainstalowane poza mieszkaniem.
REKLAMA
Zakres i zasady odpowiedzialności dotyczące zabezpieczeń układu pomiarowo – rozliczeniowego (liczników), powinny być określone w umowie dystrybucji energii lub w umowie kompleksowej. Natomiast sposób zabezpieczenia tych urządzeń zamontowanych w częściach wspólnych danej nieruchomości odpowiada właściciel, zarządca lub dzierżawca budynku.
Upoważnieni przedstawiciele przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii wykonują kontrole układów pomiarowych, dotrzymania zawartych umów i prawidłowości rozliczeń. Jeżeli zauważone zostaną nieprawidłowości, np.:
- instalacja znajdująca się u odbiorcy stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia albo środowiska;
- nastąpił nielegalny pobór paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła;
przedsiębiorca może wstrzymać dostarczanie ciepła.
Jeżeli konsument korzysta z usług w sposób sprzeczny z umową, czyli dopuszcza się nielegalnego poboru ciepła, to jest to podstawa do obciążenia odbiorcy opłatami
WSKAZÓWKI:
- nielegalny pobór energii, gazu lub ciepła jest kradzieżą
- jeżeli nielegalny pobór ciepła miał miejsce poza mieszkaniami, w tzw. częściach wspólnych nieruchomości – należy zgłosić to do właściciela, dzierżawcy lub zarządcy budynku;
- masz prawo zbadać swój licznik, a jeżeli wyniki badanie okażą się błędne, to możesz zlecić wykonanie dodatkowej ekspertyzy (w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wyniku badania laboratoryjnego, jest ono płatne);
- przedsiębiorstwo energetyczne nie ma prawa wstrzymania dostawy ciepła, jeżeli konsument nie uiści zapłaty za nielegalny pobór.
Podstawa prawna:
ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., nr 89, poz. 625 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat