Czy mogę żądać odszkodowania za brak prądu spowodowany wichurą
REKLAMA
REKLAMA
Można domagać się odszkodowania za powstałe szkody w wyniku wyłączenia prądu. Niestety jest to obwarowane pewnymi warunkami. Przerwa w dostawie prądu musi być dłuższa niż 24 godziny. Natomiast dopuszczalny limit wyłączeń awaryjnych w ciągu roku wynosi łącznie 48 godzin.
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorstwo energetyczne odpowiada za wyrządzona odbiorcy końcowemu szkodę na zasadach ogólnych wynikających z kodeksu cywilnego. Oznacza to, że konsument musi wykazać szkodę jaką oraz określić jej wysokość. Ponadto trzeba wskazać związek przyczynowy z nienależytym wykonaniem umowy przez dostawcę energii. Jeżeli przedsiębiorstwo nie chce wypłacić żądanego odszkodowania pozostaje złożenie pozwu do sądu powszechnego.
Jeżeli natomiast mówimy o sile wyższej, to mamy na myśli zdarzenie niezależne od dostawcy energii oraz takie, których skutków przedsiębiorca nie mógł wcześniej przewidzieć. W związku z tym należy uznać, że zwyczajne burze występuje dość często w naszej szerokości geograficznej nie są czymś niezwykłym.
Dodatkowo należy zauważyć, że przedsiębiorstwo energetyczne odpowiada na zasadzie ryzyka za niedopełnienie obowiązku utrzymania sieci energetycznej w sposób rzetelny i nieprzerwany.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r., nr 89, poz. 625 z późn. zm.);
- art. 471 ustawy z dnia23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA