Odmowa przyłączenia do sieci energetycznej
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorstwa zajmujące się przesyłem i dystrybucją energii mają obowiązek zawierania umów o przyłączenie do sieci z nowymi odbiorcami. Obowiązek ten nie ma jednak charakteru absolutnego i jest obwarowany określonymi warunkami. Co zatem warto wiedzieć o przyłączaniu do sieci?
REKLAMA
Zobacz: Kiedy mogą być wstrzymane dostawy ciepła?
REKLAMA
Kwestia obowiązkowego zawierania umów wynika z art. 7 Prawa energetycznego. Zgodnie z paragrafem 1 przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się przesyłaniem lub dystrybucją paliw gazowych lub energii jest obowiązane do zawarcia umowy o przyłączenie do sieci, jeżeli istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia, a żądający spełni warunki przyłączenia do sieci i odbioru. Warto przy tym pamiętać, iż zgodnie z art. 3 pkt. 1 Prawa energetycznego mówiąc o energii mamy na myśli jej dowolną postać, a więc takie same warunki dotyczą przyłączenia do sieci ciepłowniczej.
Jak zatem wynika z powyższego odmowa przyłączenia może mieć miejsce w sytuacji, gdy nie istnieją po stronie przedsiębiorcy techniczne lub ekonomiczne warunki przyłączenia, jak również gdy nowy odbiorca nie spełnia warunków przyłączenia.
Obowiązek zawierania umów o przyłączenie ma charakter publicznoprawny. Przedsiębiorstwo energetyczne może odmówić przyłączenia tylko pod ściśle określonymi warunkami.
Co zrobić w obliczu odmowy?
W sytuacji odmowy przyłączenia w sprawę zostanie zaangażowany Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Zgodnie bowiem z art. 7 par.1 w przypadku odmowy przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić ten fakt Prezesowi URE, jak również powiadomić zainteresowany podmiot, jednocześnie informując o przyczynach odmowy.
Zobacz: Kto odpowiada za zniszczony licznik?
Podmiot, któremu odmówiono przyłączenia do sieci może również złożyć wniosek do Prezesa URE (za pośrednictwem oddziałów terenowych urzędu o rozstrzygnięcie sporu w kwestii samej odmowy. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 8 ust. 2 Prawa energetycznego, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki może wydać na wniosek jednej ze stron (czyli także potencjalnego odbiorcy) postanowienie, w którym określa warunki podjęcia bądź kontynuowania dostaw do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat