Właściciel budynku nie może odciąć wody
REKLAMA
REKLAMA
Możliwość odcięcia dostaw do wody reguluje art. 8 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przepis ten należy interpretować ściśle, co oznacza, że tylko przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne może decydować o odcięciu wody poszczególnych dostawcom. Żaden inny podmiot nie jest władny do takich działań.
REKLAMA
Stan faktyczny
Kwestia dostawy wody do lokali mieszkalnych a także możliwości odcięcia dostaw zajął się Sąd Apelacyjny we Wrocławiu (orzeczenie o sygnaturze I ACa 278/11). Zagadnienie dotyczące tej kwestii wynikało z powództwa wytoczonego przeciwko Wspólnocie Mieszkaniowej przez właścicieli jednego z lokali mieszkalnych. Wedle stanu faktycznego powodowie zarzucali pozwanej wspólnocie naruszenie prawa poprzez samowolne odcięcie dostaw wody pitnej. Krok ten był spowodowany narastającym długiem właścicieli lokalu względem Wspólnoty m.in. z tytułu pobieranej wody. W związku z powyższym uchwałą właścicieli Wspólnota zainstalowała na pionie wodnym „inteligentny zawór”, który ograniczał dostawy wody do mieszkania powodów.
Zobacz: Kary za nielegalny pobór energii
Orzeczenie
Zarzutów powodów, jakoby działanie Wspólnoty stanowiło naruszenie przepisów prawa, nie podzielił Sąd Okręgowy, zdaniem którego przepis art. 8 w/wym. ustawy nie zawiera norm zabraniających działań w przedmiocie ograniczenia dostaw wody innym podmiotom, aniżeli zakład podlegający niniejszej ustawie. Stąd też, zdaniem Sądu Okręgowego, takie działanie mogło być podjęte przez administratora budynku.
Zobacz: Kto odpowiada za media?
REKLAMA
Stanowisko to zostało jednak obalone w czasie apelacji przez wrocławski Sąd Apelacyjny. Wedle stanowiska tego sądu art. 8 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków stanowi jedyną podstawę do odcięcia dostaw wody. Przepisy te takie uprawnienia dają jedynie przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu, nie przewidując możliwości odcięcia dostawy wody przez inne podmioty. Tym samym, w opinii Sądu Apelacyjnego, ani zarządca, ani nawet właściciel nie może podejmować takich działań.
Przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę ustalają wyraźne warunki uprawniające do odcięcia dostaw wody. Uprawnienia te mogą być jednak wykonywane tylko przez przedsiębiorstwo świadczące usługi dostawy. Inne podmioty (np. właściciel budynku) nie ma takich uprawnień.
Zobacz: Bezumowne korzystanie z wody
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. Z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.)
Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 14 kwietnia 2011 r. (sygn. akt I ACa 278/11)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat