Kto odpowiada za zniszczony licznik?
REKLAMA
REKLAMA
Treść umowy
REKLAMA
Kwestie odpowiedzialności za prawidłowe zabezpieczenie układów pomiarowo – rozliczeniowych powinny znaleźć się w umowie z zakładem energetycznym.
Oznacza to, że podmiot przyłączany do sieci powinien zadbać, aby w umowie o przyłączenie do sieci znalazły się zapisy regulujące kwestie odpowiedzialności za zabezpieczenie przed uszkodzeniem układu pomiarowo - rozliczeniowego.
Zobacz serwis: Usługi komunalne
Obowiązki odbiorcy
Co do zasady odbiorca odpowiada za stan techniczny i zabezpieczenie instalacji należącej do niego. Granica odpowiedzialności pomiędzy odbiorcą a przedsiębiorstwem energetycznym powinna być określona w wiążącej strony umowie.
REKLAMA
Na podstawie § 16 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych w czasie użytkowania instalacji i urządzeń w lokalach należy zapewnić ich ochronę przed uszkodzeniem.
Zgodnie z powyższym rozporządzeniem lokator w budynku wielolokalowym jest zobowiązany do utrzymywania właściwych warunków użytkowania urządzeń do pomiaru zużycia energii elektrycznej oraz do niezwłocznego informowania dostawcy energii elektrycznej o ich uszkodzeniu. Oprócz tego obowiązkiem lokatora jest także utrzymywania właściwego stanu technicznego instalacji i urządzeń elektrycznych w lokalu oraz w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości funkcjonowania instalacji i urządzeń elektrycznych w pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego użytkowania mieszkańców - poinformowania właściciela budynku.
Lokator jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania dostawcy energii elektrycznej o uszkodzeniu urządzeń przeznaczonych do pomiaru zużycia energii elektrycznej.
Zobacz: Zmiana sprzedawcy energii - krok po kroku
Kto za to odpowiada?
Co do zasady lokator odpowiada więc za instalację, która znajduje się w obrębie jego własności. Kto jednak ponosi odpowiedzialność względem urządzeń, które znajdują się w budynku wielolokalowym, w miejscach przeznaczonych do wspólnego korzystania lub też poza budynkiem?
W takich sytuacjach odpowiedzialność będzie ponosić podmiot, do którego należy dana instalacja. W przypadku przedsiębiorcy energetycznego, będzie on ponosił odpowiedzialność za instalację, która znajduje się poza budynkiem.
Instalacje wewnątrz budynku nie należą do przedsiębiorstwa energetycznego.
W przypadku instalacji znajdującej się w tej części budynku wielolokalowego, która jest przeznaczona do wspólnego użytku, odpowiedzialność będzie ponosił właściciel lub zarządca budynku.
Właściciel budynku ponosi odpowiedzialność za stan instalacji znajdującej się na klatce schodowej.
Źródło: Urząd Regulacji Energetyki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat