Ile kosztuje nielegalny pobór energii
REKLAMA
REKLAMA
W sytuacji, gdy odbiorca pobiera energię elektryczną bez zawarcia umowy sprzedaży lub też umowy o świadczenie usług przesyłania, dystrybucji albo umowy kompleksowej, zakład energetyczny ma prawo naliczyć opłaty zgodne z obowiązującą taryfą przedsiębiorstwa energetycznego.
REKLAMA
Może obciążyć odbiorcę opłatami w wysokości pięciokrotnej stawki. Za podstawę będzie przy tym brana ryczałtowa ilość zużycia energii określonej w danej taryfie. Są to jednak ilości maksymalne, co oznacza że zakład energetyczny przy ustaleniu opłaty może wskazać mniejszą ilość nielegalnie pobranej energii. W takiej sytuacji powinien on kierować się rzeczywistymi możliwościami pobierania energii przez danego odbiorcę.
Dwukrotność stawki
Inaczej będą naliczane opłaty w przypadku, gdy zakład energetyczny stwierdzi, iż energia elektryczna jest pobierana z całkowitym lub częściowym pominięciem układu pomiarowo – rozliczeniowego lub poprzez ingerencję w ten układ.
W takiej sytuacji przedsiębiorstwo może obciążyć odbiorcę opłatami w wysokości dwukrotnej stawki określonej w taryfie do której jest on przypisany za udowodniony okres nielegalnego pobierania energii elektrycznej.
Zobacz również: Reklamacja do zakładu energetycznego
REKLAMA
Jeżeli nie można ustalić okresu nielegalnego poboru ani ilości energii pobranej w ten sposób, przedsiębiorca naliczy opłatę w ten sposób, iż dwukrotną stawkę trzeba będzie zapłacić od ryczałtowej ilości energii elektrycznej w wysokości określonej w danej taryfie.
W przypadku niemożności ustalenia ilości nielegalnie pobranej energii przedsiębiorstwo energetyczne za podstawę obliczenia karnej opłaty weźmie ryczałtową ilość energii, która jest określona w taryfie.
Kiedy pobór energii jest nielegalny
Z procederem nielegalnego poboru energii elektrycznej można mieć do czynienia w trzech przypadkach:
- bez zawarcia umowy,
- z całkowitym albo częściowym pominięciem układu pomiarowo - rozliczeniowego,
- poprzez ingerencję w ten układ mającą wpływ na zafałszowanie pomiarów dokonywanych przez układ pomiarowo - rozliczeniowy.
Zobacz również: Co to jest nielegalny pobór energii
Źródło:
Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 4 maja 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U z2007 r., Nr 93, poz. 623)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat