Zmiana ceny przez dewelopera
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku, gdy przedsiębiorca posługuje się postanowieniami umownymi, przez co konsument znajduje się w gorszej sytuacji prawnej, to mamy do czynienia z niedozwolonymi klauzulami umownymi.
REKLAMA
Prawo do odstąpienia od umowy
REKLAMA
Umowy deweloperskie mają na celu zobowiązanie przedsiębiorcy do wybudowania i przeniesienia własności nieruchomości na kupującego. Przedsiębiorcy zazwyczaj posługują się przy tym wzorcem umownym. Niestety niekiedy zawarte w nim postanowienia nie są ani jednoznaczne, ani zgodne z przepisami prawa.
Deweloper dla ochrony swoich interesów może zaznaczyć w umowie konsekwencje spóźnienia się konsumenta ze spłatą jednej raty. Ale prawa stron muszą być równe. Umowa nie może ograniczać uprawnień konsumenta. Za takie należy uznać postanowienia, zgodnie z którym odstąpienie od umowy przez kupującego jest możliwe dopiero, gdy zwłoka w wykonaniu prac budowlanych i wykończeniowych spowodowana sytuacją administracyjnoprawną lub zdarzeniami losowymi wynosi więcej powyżej jakiegoś okresu.
Konsument przed zawarciem umowy musi być poinformowany o całości kosztów jakie jest zobowiązany ponieść w związku z wykonaniem umowy. Ustalanie, że cena, mimo określenia jej w umowie, będzie podwyższona, ponieważ przedsiębiorca dokona, bez zgody konsumenta, zmian w projekcie jest również niedozwoloną klauzulą umowną.
Kupujący może odstąpić od umowy, jeżeli zwłoka w wykonaniu prac budowlanych i wykończeniowych spowodowana sytuacją administracyjnoprawną lub zdarzeniami losowymi wynosi więcej niż 90 dni.
Cena może ulec zmianie w przypadku, gdy różnica w metrażu zamawianych mieszkań wyniesie ponad 3% w stosunku do pierwotnego planu.
Interesy konsumentów naruszone
REKLAMA
Postanowienia tego typu są nierówno prawne i stawiają konsumenta w o wiele gorszej pozycji. Należy bowiem pamiętać, że wszelkie postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie są nieuzgodnione indywidualnie, tzn. takie, na które kupujący nie ma rzeczywistego wpływu, nie wiążą go, jeśli rażąco naruszają jego interesy. W tym przypadku interesy konsumentów są rażąco naruszane. Przedsiębiorca pomimo tego, iż w umowie został wskazany termin do realizacji umowy, to deweloper i tak przedłużył go sobie bez żadnych konsekwencji. Należy pamiętać, że przedsiębiorca jest profesjonalistą i powinien mieć wiedzę móc przewidzieć ewentualne okoliczności mogące wpłynąć na wykonanie umowy. Rozciągnięcie terminu realizacji może wskazywać, że deweloper od samego początku wiedział, że nie będzie w stanie dotrzymać warunków umowy albo chciał ukryć zaistniałe z jego winy zdarzenia budowlane.
To samo dotyczy podwyższenia ceny nieruchomości ze względu na różnicę w metrażu w stosunku do pierwotnego planu, jeżeli umowa już została podpisana. Uprawnienie do odmiennego określenia lub podwyższenia ceny bez przyznania kupującemu prawa do odstąpienia od umowy jest niedozwoloną klauzulą umowną.
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat