Historia Pojazdu to bezpłatna e-usługa uruchomiona 23 czerwca 2014 roku przez ministerstwo spraw wewnętrznych (MSW). Jej głównym celem jest ułatwienie dostępu do informacji o pojeździe zarejestrowanym w Polsce.
Poznaj witrynę Historia Pojazdu.gov.pl Bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów
Zakup używanego auta - dokumenty
Dzięki portalowi możliwy jest dostęp m.in. do informacji o:
- obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu,
- obowiązkowych badaniach technicznych (historii badań - czy wcześniej regularnie i terminowo przeprowadzano badania techniczne),
- stanie licznika, który odnotował diagnosta podczas badania technicznego (informacje te są gromadzone w ewidencji od 2014 r.),
- danych technicznych pojazdu, np. mocy silnika lub rodzaju paliwa,
- liczbie właścicieli pojazdu oraz ich charakterze (osoba fizyczna, firma, organizacja),
- ewentualnej kradzieży auta.
Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!
Historia pojazdu online
Warto podkreślić, że witryna udostępnia jedynie dane dotyczące bezpośrednio samego pojazdu, nie zaś jego właściciela/ posiadacza.
Wszystkie udostępniane informacje mają pewny charakter. Pochodzą bowiem z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Ta natomiast jest prowadzona przez ministra spraw wewnętrznych.
Historia pojazdu jest kierowana w głównej mierze do osób zainteresowanych sprzedaniem/ zakupieniem używanego auta, czyli dwóch stron umowy kupna-sprzedaży samochodu, tj.:
- kupujących używane auta (zarejestrowane w Polsce),
- sprzedających używane samochody.
Jak bezpiecznie kupić używany samochód?
Bezpłatny dostęp do witryny Historia pojazdu uwarunkowany jest podaniem trzech danych, mianowicie: numeru VIN, czyli unikalnego numeru pojazdu nadawanego przez producenta, daty pierwszej rejestracji pojazdu oraz numeru rejestracyjnego. Wszystkie powyższe dane znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, można je więc uzyskać od właściciela, ewentualnie sprzedawcy auta. Dostęp do informacji ma charakter powszechny. Osoba zainteresowana nie jest zobligowana do wykazywania uzasadnionego interesu. Dostęp do informacji o autach jest dużo prostszy. Nie wymaga wstępowania z wnioskiem i oczekiwania na jego rozpatrzenie. W poprzednim stanie prawnym dane dotyczące pojazdu udostępniane były jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz posiadaczowi pojazdu.
Informację będą dostępne online na stronie internetowej. Można z niej korzystać również przez aplikacje mobilne.
Witryna umożliwia także zapisanie pobranych informacji w formie dokumentu PDF, co może mieć istotne znaczenie praktyczne podczas dokonywania transakcji kupna/sprzedaży pojazdu.
Historia pojazdu to pierwsza e-usługa, z całego pakietu udogodnień, jaki przygotowało dla obywateli MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Podobne rozwiązania sprawdziły się w wielu państwach europejskich, np. Wielkiej Brytanii i Szwecji. Ministerstwo prowadzi także prace nad rozszerzeniem katalogu informacji dostępnych w Historii pojazdu. Miałby on obejmować także dane o autach zarejestrowanych poza granicami Polski.
Polecamy serwis: Prawa konsumenta
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 4 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2014 nr 0 poz. 529 2014.05.10).