REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Legia sprzedaje karnety na nowy sezon … i narusza prawa konsumentów?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Przedsiębiorca nie może wyłączyć lub istotnie ograniczyć odpowiedzialności za niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie zobowiązania, Fot. Fotolia
Przedsiębiorca nie może wyłączyć lub istotnie ograniczyć odpowiedzialności za niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie zobowiązania, Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Legia Warszawa zaczęła sprzedaż karnetów na następny sezon. Według regulaminu sprzedaży klub nie będzie zwracał pieniędzy w przypadku zamknięcia stadionu. Czy to zgodne z prawem?

Stołeczny klub z początkiem maja rozpoczął sprzedaż karnetów na następny sezon. W regulaminie sprzedaży, wśród zasad sprzedaży (część III regulaminu) znaleźliśmy ciekawy zapis. Wedle punktu 10 „Klub nie ponosi odpowiedzialności i nie jest zobowiązany do zwrotu całości lub jakiejkolwiek części wartości zakupionego Karnetu z tytułu zamknięcia stadionu lub wyłączenia z użytku poszczególnych trybun w związku z karami orzeczonymi przez organizatora rozgrywek lub organy państwowe i samorządowe.”

REKLAMA

Co to mogłoby oznaczać? W praktyce to, iż w przypadku zamknięcia stadionu kibice odejdą z kwitkiem. Nie obejrzą ani meczu, nie zobaczą też pieniędzy zainwestowanych w karnet. Jeżeli powtórzyłaby się sytuacja, jaka miała miejsce ostatnio, kiedy to wojewoda zamknął stadion dla publiczność, klub nie będzie musiał martwić się roszczeniami kibiców.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Niedozwolona klauzula umowna

Taka regulacji musi jednak budzić zastrzeżenia pod względem prawnym. Wyłączenie lub istotne ograniczenia praw konsumentów do dochodzenia roszczeń w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań stanowi bowiem niedozwoloną klauzulę umowną. Świadczy o tym treść art. 3853 pkt. 2 Kodeksu cywilnego.

Co zrobić z niedozwoloną klauzulą?

REKLAMA

Jakie zatem możliwości mają kibice, którzy wykupią karnet? Czy rzeczywiście ryzyko zamknięcia stadionu spadnie na niech, a nie na klub? Oczywiście nie. Po pierwsze każdy konsument jest uprawniony do tego, aby złożyć powództwo o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z takim powództwem może wystąpić każdy, kto według oferty pozwanego mógłby zawrzeć z nim umowę zawierającą postanowienie, którego uznania za niedozwolone żąda się pozwem (art. 47938 Kodeksu postępowania cywilnego).

Czy klauzula jest wiążąca?

Warto jednak podkreślić, iż zgodnie z art. 3851 Kodeksu cywilnego postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie zostały uzgodnione indywidualnie nie wiążą konsumenta, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.

REKLAMA

Innymi słowy takie postanowienia, jeżeli zostanie uznane za niedozwoloną klauzulę umowną nie będzie wiążące dla konsumenta. Zarzut zawarcia w umowie niedozwolonej klauzuli umownej może być zgłoszony przez konsumenta w zasadzie w każdym postępowaniu sądowym. W przypadku, gdyby doszło do zamknięcia stadionu dla publiczności taki zarzut może zostać sformułowany w pozwie odszkodowawczym. Jego przyjęcie sprawi, iż punkt regulaminu ograniczający odpowiedzialność klubu nie będzie brany pod uwagę.

Niedozwolone klauzule umowne odnoszą się jedynie do obrotu konsumenckiego. W przypadku wykupu karnetu „na firmę” nie będzie można skorzystać z uprawnień związanych z niedozwolonymi klauzulami umownymi.

Zobacz: Jak sprawdzić, czy klauzula umowna jest niedozwolona

Skarga do UOKiK

Niezależnie od tego warto zwrócić uwagę na ten fakt Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes Urzędu może bowiem w wypadku zgłoszenia nieprawidłowości wszcząć postępowanie o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami [Projekt ustawy]

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami. Już jutro posłowie zajmą się propozycją nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Co zakłada projekt nowelizacji? Jakie przepisy regulują ochronę ptaków w Polsce?

REKLAMA