Jak sprawdzić, czy klauzula umowna jest niedozwolona
REKLAMA
REKLAMA
Klauzule niedozwolone
W sytuacji, gdy w umowie konsumenta znajdą się postanowienia, które są niedozwolone warto zwrócić uwagę na nie przedsiębiorcy. Wszelkie takie niezgodne z prawem postanowienia umowne z mocy ustawy nie wiążą konsumentów.
REKLAMA
Będą nimi wszelkie postanowienia zawieranej z konsumentem umowy, które nie zostały uzgodnione indywidualnie, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszając jego interesy.
Nie dotyczy to jednak postanowień, które określają główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.
Zobacz również serwis: Umowy
Kiedy klauzula jest niedozwolona
Nie zawsze jednak stwierdzenie, ze klauzula umowna jest niedozwolona jest proste. W takiej sytuacji warto skorzystać z rejestru klauzul niedozwolonych, który jest prowadzony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Są do niego wpisane wszelkie klauzule umowne, które zostały uznane za niedozwolone przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Oprócz tego warto również zwrócić się z pytaniem do Powiatowego (Miejskiego) Rzecznika Praw Konsumentów.
Postępowanie sądowe
Przede wszystkim jednak zarzut zawarcia w umowie niedozwolonej klauzuli umownej można podnieść w jakimkolwiek postępowaniu sądowym, w którym spieramy się z danym przedsiębiorcą.
Konsument wnosi pozew przeciwko przedsiębiorcy o nakazanie wykonania zobowiązania. Jednocześnie w postępowaniu sądowym podnosi zarzut, iż postanowienie dające przedsiębiorcy prawo do wypowiedzenia z ważnych przyczyn stanowi niedozwoloną klauzulę umowną.
Uznanie klauzuli za niedozwoloną sprawia, że nie wiąże ona w żaden sposób konsumenta.
Zobacz również serwis: Niedozwolone klauzule umowne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat