Kiedy można zrezygnować z umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa
REKLAMA
REKLAMA
Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa ma tzw. prawo do namysłu. To znaczy, że w ciągu tego terminu może sprawdzić zakupioną rzecz, zastanowić czy nadal jest przekonany o słuszności swojej decyzji i ewentualnie zwrócić towar z jednoczesnym żądaniem zwrotu pieniędzy za niego.
REKLAMA
10 dni
Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn w terminie 10 dni od momentu zawarcia umowy. Żeby termin ten został zachowany wystarczy wysłać pisemne oświadczenie przed jego upływem.
Przed zawarciem umowy konsument powinien być poinformowany na piśmie o przysługującym mu prawie odstąpienia od umowy w terminie 10 dni.
Ponadto kupujący powinien otrzymać i wzór oświadczenia o odstąpieniu, z oznaczeniem imienia i nazwiska (nazwy) oraz adresem zamieszkania (siedziby) przedsiębiorcy. Dodatkowa sprzedawca obowiązany jest wręczyć klientowi pisemne potwierdzenie zawarcia umowy zawierające datę, rodzaj oraz przedmiot świadczenia i cenę.
Konsument, na żądanie przedsiębiorcy, poświadcza na piśmie, że został poinformowany o prawie odstąpienia i że otrzymał wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy.
Kiedy czas do namysłu może być dłuższy
W pewnych przypadkach termin ten może zostać przedłużony. Wynika to z nie dochowania przez sprzedawcę swoich obowiązków informacyjnych względem kupującego.
Jeżeli konsument nie został poinformowany na piśmie o prawie odstąpienia od umowy, bieg 10-dniowego terminu nie rozpoczyna się. W takim wypadku konsument może odstąpić od umowy w terminie 10 dni od uzyskania informacji o prawie odstąpienia, np. gdy powziął ją jakiś czas po zakupie. Nie trwa to jednak w nieskończoność, termin końcowy wynosi 3 miesiące. Nawet jeżeli sprzedawca nie poinformuje na piśmie klienta o prawie do namysłu, a miną już 3 miesiące od momentu zawarcia umowy, to konsument nie może już od niej odstąpić.
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat