Przekazanie żywności na cele społeczne – nowy obowiązek sprzedawców?
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy mają dotyczyć sklepów i hurtowni o powierzchni sprzedaży powyżej 250 m2, w których przychody ze sprzedaży środków spożywczych stanowią co najmniej 50% przychodów ze sprzedaży wszystkich towarów.
REKLAMA
W okresie 2 lat od dnia wejścia w życie nowej ustawy, obowiązek ten ma dotyczyć już jedynie sprzedawców żywności prowadzących przedsiębiorstwo spożywcze w zakresie sprzedaży żywności w co najmniej jednej jednostce handlu detalicznego lub hurtowego o powierzchni sprzedaży przewyższającej 400 m2.
Podmioty te mają nie tylko przekazywać żywność na cele społeczne, ale również informować o jej wartości.
Produkty, które będą przekazywane spełniają wymogi prawa żywnościowego, lecz nie są przeznaczone do sprzedaży w szczególności ze względu na wady wyglądu.
Polecamy: Zakaz handlu w niedziele i święta (PDF)
Umowa o nieodpłatne przekazywanie żywności na cele społeczne
Umowa z organizacją pozarządową ma być zawarta w formie pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności. Powinna zawierać postanowienia, dotyczące:
- czasu i sposobu przekazywania żywności na cele społeczne organizacji pozarządowej oraz rodzaju przekazywanej żywności na cele społeczne organizacji pozarządowej;
- podziału kosztów odbioru i dystrybucji żywności pomiędzy stronami umowy;
- przypadków, w których organizacja pozarządowa może zrezygnować lub odmówić odbioru żywności;
- okresu obowiązywania umowy oraz odpowiedzialności stron za niedotrzymanie warunków umowy, w tym warunków wypowiedzenia.
Nie każda organizacja pozarządowa będzie uprawniona do zawarcia takiej umowy. Projekt dotyczy organizacji, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w sferze zadań publicznych w zakresie:
- pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób,
- wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
- działalności charytatywnej, polegającej w szczególności na przekazywaniu żywności osobom potrzebującym lub prowadzeniu zakładów żywienia zbiorowego dla osób potrzebujących.
Sprzedawcy żywności, którzy nie przekażą żywności, mają uiszczać odpowiednie opłaty.
Przedsiębiorca, który nie zawrze umowy o przekazywanie żywności naraża się na karę w wysokości 5000 zł. Nieuiszczenie opłaty zagrożone jest sankcją od 500 do 10 000 zł.
Projekt ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności został skierowany do I czytania w Sejmie.
Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Dłuższe vacatio legis przewidziano dla regulacji, dotyczących opłat oraz kar za nieprzekazanie żywności.
Polecamy serwis: Pomoc społeczna
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA