Normy chemii w skórzanych dodatkach, które nosimy
REKLAMA
REKLAMA
Chrom i aminy aromatyczne w wyrobach skórzanych – normy
Ilość chemii w wyrobach skórzanych, które mają kontakt ze skórą ludzką, np. butach, paskach, czy rękawiczkach została określona w Rozporządzeniu 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowania ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH).
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z wymaganiami art. 67 tego rozporządzenia, substancja w postaci własnej, jako składnik mieszaniny lub w wyrobie w stosunku, do której w załączniku XVII zostało określone ograniczenie, nie może być produkowana, wprowadzana do obrotu stosowania, chyba że spełnione są warunki tego ograniczenia.
W pozycji nr 47 pkt 5 i 6 załącznika XVII dokumentu wskazane są warunki ograniczenia chromu (VI) w wyrobach skórzanych wchodzące w kontakt ze skórą, które nie mogą być wprowadzane do obrotu, jeśli zawierają chrom VI w stężeniu równym lub większym niż 3 mg/kg (0,0003 % masowo) całkowitej masy suchej skóry. Takie same wymagania określono dla wyrobów zawierających skórzane części.
Z kolei w pozycji nr 43 załącznika XVII rozporządzenia wskazane są warunki ograniczenia stosowania barwników azowych, które przez redukcyjne rozerwanie jednej lub większej liczby grup azowych uwalniają jedną lub więcej amin aromatycznych w wykrywalnych stężeniach powyżej 30 mg/kg (0,003% masowo) w wyrobach lub ich barwionych częściach.
Barwniki azowe nie mogą być stosowane w wyrobach skórzanych, które mogą wejść w bezpośredni i przedłużony kontakt z ludzką skórą, m.in. takich jak: obuwie, rękawice, paski do zegarków, torebki, portmonetki/portfele, aktówki, pokrycia krzeseł, torebki noszone na szyi.
Kontrola ilości chemii w wyrobach skórzanych
Inspekcja Handlowa sprawując nadzór nad przestrzeganiem przepisów w zakresie stosowania ograniczeń dotyczących chemikaliów w ramach swoich kompetencji, sprawdza, czy wyroby oferowane konsumentom zawierają substancje chemiczne w dozwolonych ilościach lub nie zawierają substancji niedozwolonych do stosowania.
W trwającej obecnie kontroli Organ ten wziął pod lupę skórzane akcesoria: obuwie, rękawiczki, paski do spodni lub zegarków, torebki, portfele, aktówki.
Do tej pory przebadano 53 partie skórzanych produktów. Niebezpieczną ilość chromu (VI) wykryto w dwóch modelach obuwia damskiego.
- Pierwsze z nich to obuwie damskie Silver T. Sokolski (model FC L22-159). W części obuwia (skóra we wzory) wykryto chrom (VI) na poziomie 7,1 mg/kg, przy ograniczeniu zgodnie z wymaganiem z rozporządzenia REACH mniejszym niż 3 mg/kg.
- Półbuty damskie FILIPPO DP3160/22BK (KOD EAN 5903849351737). We wkładce skórzanej lewego buta wykryto chrom (VI) na poziomie 5,2 mg/kg, przy ograniczeniu zgodnie z rozporządzeniem REACH mniejszym niż 3 mg/kg – w niniejszym przypadku na wniosek kontrolowanego do badań laboratoryjnych została skierowana próbka kontrolna, których wyniki potwierdziły przekroczenie w próbce kontrolnej
zawartości chromu (VI) i wykazały w skórze wkładki prawego buta chrom (VI) na poziomie 5,5 mg/kg.
W związku z wynikami badań, wojewódzkie inspektoraty IH, będą prowadziły dalsze działania celem wyeliminowania kwestionowanych produktów z obrotu.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat