Jak powinny być oznakowane opakowania kosmetyków?
REKLAMA
REKLAMA
Kosmetyk – definicja
Produkt kosmetyczny, zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych, oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.
REKLAMA
Prawidłowe oznakowanie opakowań kosmetyków
Opakowanie kosmetyku powinno zawierać informacje:
- Nazwa kosmetyku,
- Funkcja kosmetyku,
- Imię i nazwisko, bądź nazwa producenta,
- Nazwa państwa z którego kosmetyk pochodzi, jeśli jest produkowany poza Polską,
- Masa lub objętość,
- Data minimalnej trwałości,
- Szczególne środki ostrożności,
- Numer partii,
- Wykaz składników - powinien być przedstawiony w malejącym porządku według masy.
Ważne! Wszystkie ww. informacje na kosmetykach oferowanych do sprzedaży na polskim rynku, za wyjątkiem wykazu składników, muszą być podane w języku polskim.
Oznaczenie terminu ważności na opakowaniu kosmetyku
Każdy kosmetyk powinien być oznakowany terminem trwałości. Na opakowaniu musi znaleźć się informacja o dacie minimalnej trwałości produktu, poprzedzona informacją „najlepiej zużyć przed końcem”, lub znakiem klepsydry.
Zawsze warto sprawdzić, czy kosmetyk nie jest przeterminowany.
Gdy minimalny okres przydatności kosmetyku do użycia wynosi więcej niż 30 miesięcy, producent może umieścić znak graficzny otwartego słoika tzw. PAO oraz podać – wyrażony w miesiącach lub latach - czas, w jakim od otwarcia opakowania kosmetyk może być stosowany bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia użytkownika.
Substancje niedozwolone
Opakowanie każdego kosmetyku ma zawierać wykaz składników określonych zgodnie z nazwami przyjętymi w Międzynarodowym Nazewnictwie Składników Kosmetycznych (INCI). Wykaz ten powinien być poprzedzony wyrazem „ingredients”.
Ważne! Jeśli masz alergie i problemy np. skórne, zapoznaj się ze składnikami szczególnie uczulającymi i ich nazwami w INCI.
Kosmetyki nie mogą zawierać substancji niedozwolonych wskazanych w załączniku II do rozporządzenia 1223/2009, substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonych ilościach, zakresie i warunkach stosowania, wskazanych w załączniku III do ww. rozporządzenia, barwników, substancji konserwujących i promieniochronnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat