Czy z małymi dochodami mam szansę na zakupy na raty?

ratalnie.com
Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.
rozwiń więcej
Nawet osoby z niskim dochodem mają szansę na zakupy na raty.
Marzysz o nowym komputerze albo lodówce, ale nie stać cię na nią, a twoje dochody nie upoważniają cię do zakupienia tego produktu na raty? Nie martw się, na rynku pożyczek szykuje się rewolucja.

Sprzedaż ratalna

W Polsce coraz większa liczba sklepów zajmujących się sprzedażą sprzętów RTV AGD decyduje się na usługę sprzedaży ratalnej. Wystarczy przytoczyć chociażby takie wielkie firmy jak RTV Euro AGD, Media Markt czy też Saturn.

Kiedy sprzedaż jest ratalna?

Zgodnie z artykułem 583 Kodeksu Cywilnego sprzedażą ratalną nazwiemy transakcję zawartą pomiędzy przedsiębiorstwem a osobą fizyczną, zaś jej przedmiotem będzie określony, ruchomy produkt, jak na przykład pralka. Sprzedaż ratalna umożliwia klientowi zakup sprzętu bez potrzeby płacenia za niego w terminie natychmiastowym.

Kupujący otrzymuje wybrany przez siebie produkt po podpisaniu odpowiedniej umowy na tzw. kredyt ratalny. Klient zobowiązuje się do spłacenia określonej sumy (koszt produktu + opłaty takie jak prowizja, oprocentowanie, ubezpieczenie) w wyznaczonym terminie. Ponieważ nie ma oddzielnych ustaleń prawnych dotyczących sprzedaży ratalnej, podlega ona tym samym, co kredyty gotówkowe.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Dla kogo?

Do tej pory sprzedaż ratalna była oferowana tylko i wyłącznie klientom kategorii:

  • A+ (osoby, których miesięczne dochody przekraczają 2000 złotych netto);
  • A (osoby, których miesięczne dochody przekraczają 1500 złotych netto);
  • B (osoby, których miesięczne dochody przekraczają 1000 złotych netto).

Osoba, która decyduje się na zakup produktu na raty zobowiązana jest do przedstawienia m.in. dowodu tożsamości, umowy o pracę, zaświadczenia o zarobkach albo o stałych przychodach w postaci wykazu z banku z ostatnich trzech miesięcy. Klienci, których zarobki były niższe, nie mogli skorzystać już jednak z oferty sprzedaży ratalnej, jednak teraz ma się to zmienić.

Raty nie tylko dla dobrze zarabiających

W tej chwili nie musisz już zarabiać powyżej tysiąca miesięcznie, by móc skorzystać z możliwości zakupu produktu na raty. Obecnie panuje tendencja do obniżania tej poprzeczki, instytucje uznają już zarobki w wysokości nawet 700 czy 500 złotych (tzw. klienci kategorii D). Oczywiście i te dochody muszą znaleźć jakieś potwierdzenie, tj. klient jest zobowiązany do przedstawienia określonych dokumentów, jak wyciąg z banku czy też odpowiednie zaświadczenie z miejsca pracy. Może się wydawać, że powiedzieć, że egzekwowanie kwot pożyczki od osób zarabiających poniżej 500 zł nie ma wielkich szans. Otóż wcale tak nie jest.

Czytaj: Jakich dokumentów potrzebuję przy zakupach na raty?

Osoba zarabiająca np. na ¼ etatu 400pln ma współmałżonka, którego nie trzeba brać jako współpożyczkobiorcę, ale oświadczając, że w gospodarstwie domowym jest jeszcze jedna osoba otrzymująca dochód stanowi doskonałą podstawę do pozytywnej decyzji przyznania pożyczki celowej.

Jeśli więc twoje zarobki są mniejsze niż średnia krajowa, nie musisz już rezygnować lodówki czy też laptopa. Sklepy, które mają podpisaną umowę z odpowiednią instytucją udzielającą pożyczek, będą mogły zaproponować ofertę sprzedaży ratalnej większemu kręgowi konsumentów.

Nie musisz już odkładać na niewiadomo kiedy kupno sprzętu, który jest ci bardzo potrzebny. Twoje zarobki czy też dochody miesięcznie mogą wynosić 700 a nawet 500 złotych netto, w żaden sposób nie dyskwalifikuje to ciebie jako klienta.

Prawo
Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
19 lis 2024
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

pokaż więcej
Proszę czekać...