Dlaczego oscypek musi posiadać certyfikat Unii Europejskiej
REKLAMA
REKLAMA
Oscypek
Oscypek to twardy wędzony ser przygotowywany z mleka owczego, charakterystyczny dla polskich gór, szczególnie Podhala.
REKLAMA
Certyfikat
REKLAMA
Góralskie oscypki są drugim po bryndzy podhalańskiej polskim produktem regionalnym chronionym przez prawo unijne. Od 2 lutego 2007 r. uzyskały status Chronionej Nazwy Pochodzenia. Wyrób ten ma określone parametry (m.in. maksymalna zawartość domieszki mleka krów rasy czerwonej – na 40%) i może być produkowany tylko w województwach śląskim i małopolskim.
Ser może być wyrabiany wyłącznie w okresie od maja do września, zaś sprzedawany do końca października. Powinien ważyć od 60 do 80 dkg i mierzyć od 17 do 23 cm.
Koszt uzyskania certyfikatu wynosi ok. 500 zł. Producenci jednak nie są zainteresowani jego wyrobieniem i tłumaczą się tym, że sprzedaż oscypków bez certyfikatów jest duża, a klienci nie pytają o metody wytwarzania serów. Oprócz tego uzyskanie certyfikatu wiąże się z dużą biurokracją i późniejszymi częstymi kontrolami.
Kary
Na polskim rynku znajduje się coraz wiele oscypków, które nie posiadają certyfikatu z Unii Europejskiej. W związku z tym na terenie powiatu tatrzańskiego są przeprowadzane kontrole bacówek, restauracji, punktów gastronomicznych oraz handlowych. Te miejsca, które handlują oscypkami, a nie przedstawią kontrolerom wymaganych dokumentów, mogą się liczyć z karami.
Zobacz również serwis: Prawa konsumenta
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat