Odstąpienie najlepiej jest złożyć formie pisemnej. Polega to na zwrocie tego co strony sobie nawzajem świadczyły. Wtedy umowę uważa się za nie zawartą. Zwrot następuje w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu.
Przykład:
Jeżeli dokonujemy zakupu towaru na jakiejś prezentacji, czyli nie w siedzibie przedsiębiorcy, można złożyć oświadczenie o od odstąpieniu od umowy w ciągu dziesięciu dni poprzez złożenie do przedsiębiorcy pisma z informacją, że rezygnujemy z zakupionej rzeczy, tym samym zwracamy ją do sprzedawcy i żądamy zwrotu wpłaconej kwoty.
Odstąpienie od umowy może mieć również miejsce gdy podpisujemy umowę przedwstępną na zakup nieruchomości. W tym wypadku jednak nie możemy powołać się na fakt, że po prostu się rozmyśliliśmy i wybrane przez nas mieszkanie albo dom przestał nam się podobać. Okoliczności, z których wynika że możemy zrezygnować z zawartej przez nas umowy muszą wynikać z samej umowy.
Niekiedy deweloper sam dokonuje zmian w warunkach umowy, na przykład chce podwyższyć cenę za daną nieruchomość. Taka zmiana umowy może być przez nas przyjęta albo nie. Wtedy jesteśmy uprawnieni do odstąpienia od umowy.