REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co pijemy, czyli wyniki kontroli kawy i herbaty

Wyniki kontroli nie są zadowalające.
Wyniki kontroli nie są zadowalające.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kawa i herbata to jedne z najczęściej i najchętniej spożywanych napojów.  Inspekcja Handlowa przyjrzała się trochę bliżej tym wyrobom. Wyniki kontroli nie są jednak zadawalające.

Realizując ustawowy obowiązek ochrony interesów konsumentów w obszarze rzetelności działania przedsiębiorców oraz jakości środków spożywczych, Inspekcja Handlowa w III kwartale 2008 r. przeprowadziła kontrolę jakości i oznakowania herbat oraz kawy naturalnej i jej ekstraktów na terenie 8 województw: mazowieckiego, lubelskiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, podkarpackiego, lubuskiego.Herbata i kawa są oferowane w handlu w wielu odmianach i markach.

REKLAMA

Grunt to udana reklama

Producenci chcąc wygrać z konkurencją, zachęcają konsumentów do nabycia swoich towarów. Nierzadko stosują przy tym nieuczciwe chwyty reklamowe, przypisując produktom specjalne właściwości zdrowotne, bądź walory smakowe. Wymienione praktyki ujawniono podczas poprzednich kontroli przeprowadzonych w 2006 r. (herbata) i 2007 r. (kawa). Stwierdzono wtedy, że opakowania co czwartej partii herbaty i co dziesiątej kawy posiadały oznaczenia niezgodne z przepisami, w tym znaczną część nieprawidłowości stanowiło wprowadzanie w błąd konsumentów co do składu i właściwości leczniczych herbat. Wady jakości ujawniono natomiast w 15% ocenionych próbek herbaty i w 10% - kawy. W przypadku kawy stwierdzano jej zafałszowania innymi składnikami pochodzenia roślinnego.

Co z oznakowaniem

Celem obecnej kontroli było wyeliminowanie z obrotu herbaty i kawy o niewłaściwej jakości, oznakowanych w sposób uniemożliwiający konsumentom uzyskanie pełnej informacji o produkcie, niewłaściwie przechowywanych, a także ocena przestrzegania zasad obrotu tymi produktami. Skontrolowano 105 placówek handlowych, w tym:

  • 15 hurtowni,
  • 44 sklepy należące do wielkopowierzchniowych sieci handlowych,
  • 46 mniejszych sklepów z artykułami spożywczymi.

Sprawdzono ogółem 1 201 partii herbat (czarnych, owocowych, ziołowych) i kawy (mielonej, ekstraktów kawy), z których do badań laboratoryjnych pobrano 377 próbek. Zakwestionowano z różnych powodów 203 partie (17%).

Szczegółowe dane

Do najistotniejszych lub występujących w najszerszym rozmiarze nieprawidłowości należały:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nieprawidłowo oznakowane towary w 16% ocenionych partii: w 20,0% partii herbat i w 9,6% - kawy;
  • niezgodne z deklaracją producentów jakościowe parametry w 9% zbadanych próbek wyrobów: w 10,2% próbek herbaty i 6,8% - kawy.

REKLAMA

W zakresie jakości najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w ekstraktach kawy (32%) i herbacie czarnej (11,5%). W niektórych kawach stwierdzano dodatek obcych składników roślinnych, herbaty czarne kwestionowano przede wszystkim ze względu na wady wskazujące na niewłaściwą jakość surowca oraz zanieczyszczenia.

Pod względem oznakowania w najszerszym rozmiarze kwestionowano herbatki owocowe (32%). Do najistotniejszych wad oznakowania należało podawanie wprowadzających w błąd informacji, co do rodzaju herbatki oraz niezgodny z nazwą skład surowcowy herbatek. Nazwa i szata graficzna sugerowały, że jest to np. herbatka malinowa, podczas gdy w składzie znajdowała się nieznacząca ilość tego owocu (0,5%) bądź tylko sam aromat.

Badania laboratoryjne nie kłamią

Podczas badań laboratoryjnych każdą ocenianą próbkę sprawdzano również na zgodność zawartości nominalnej z rzeczywistą. W kilku próbkach herbaty czarnej niezgodność masy netto z deklaracją przekraczała dwukrotną wartość dopuszczalnego niedoboru towaru paczkowanego, co w świetle obowiązujących przepisów dyskwalifikowało całą partię. Poza tym, stwierdzono, że w kilkunastu sklepach handlowcy używali wag z nieaktualnymi bądź nieczytelnymi cechami legalizacji. Stwierdzono także oferowanie towarów przeterminowanych. W dniu kontroli w przypadku 11 partii herbat oraz 4 partii kawy daty minimalnej trwałości były przekroczone od 35 do 16 miesięcy. Wymienione nieprawidłowości wynikały wyłącznie z zaniedbań właścicieli sklepów, a jednocześnie z lekceważenia przepisów regulujących obrót handlowy.

Konsekwencje

Całokształt ustaleń z przeprowadzonych kontroli, w zależności od stwierdzonych nieprawidłowości, dał podstawę do:

  • wycofania z obrotu herbat i kaw przeterminowanych oraz nieprawidłowo oznakowanych,
  • nałożenia 31 mandatów,
  • skierowania 1 wniosku do sądu grodzkiego.

Ponadto skierowano 56 informacji do właściwych ze względu na miejsce produkcji inspektoratów Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, 26 wniosków do właściwych miejscowo urzędów miar oraz 2 powiadomienia do właściwych organów sanitarnych.

Źródło: Inspekcja Handlowa

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia z ograniczeniami. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia?

Renata wdowia to możliwość pobierania renty rodzinnej z innym świadczeniem, np. emeryturą. Prawo do renty będzie przysługiwało od 1 lipca 2025 r. Jednak są pewne ograniczenia. Kiedy ZUS odmówi przyznania świadczenia w zbiegu?

Niegodny czy wydziedziczony? Prawo spadkowe po zmianach

Uznanie za niegodnego dziedziczenia i wydziedziczenie mają podobne skutki i zdarza się, że są mylone. Trzeba jednak wiedzieć, iż to odmienne instytucje prawa spadkowego. Czym się różnią? Jakie są aktualne przepisy?

Kolejny dzień dyrektorski dla pracowników. I 2 dni, 4 dni, 6 dni, 8 dni i 10 dni urlopu za staż pracy od 5 lat do 25 lat [projekt nowelizacji]

Rząd wzmacnia prestiż zawodu opiekunów w żłobkach. Projekt ustawy (a potem ustawa) przyzna im od 2 do 10 dni wolnego (dodatkowo do 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego), a a także wolne od pracy w ramach 8 godzinnej delegacji albo dnia dyrektorskiego.

Nowe uprawnienia dla opiekunów w żłobkach i klubach dziecięcych. Rząd przyjął projekt ustawy

Będzie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych otrzymają prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, zniżki na przejazdy kolejowe czy tzw. dnia dyrektorskiego. Zostaną także objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

REKLAMA

Wybierasz się w czasie ferii na narty? Złóż ten wniosek i dopełnij niezbędnych formalności. Bez tego możesz słono zapłacić

Jak pokryć koszty świadczeń zdrowotnych poza granicami Polski? Przed wyjazdem pamiętaj o złożeniu wniosku o wydanie karty EKUZ. Możesz go złożyć na kilka sposobów. Jednak i tak w czasie wyjazdu warto mieć rezerwowe środki finansowe.

Renta socjalna 2025: ile wynosi i kto może ją uzyskać. Czy na rencie socjalnej można pracować?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie zależy od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki. ZUS odpowiada też na pytania ile wynosi obecnie renta socjalna w 2025 roku i czy pobierając to świadczenie można pracować?

31 stycznia 2025 roku. Co grozi za brak informacji o niewypłacaniu świadczenia urlopowego

Świadczenie urlopowe może być wypłacane przez pracodawców nietworzących zfśs i zatrudniających poniżej 50 pracowników. Pracodawca, który nie planuje wypłacać tego świadczenia, powinien przekazać o tym informację pracownikom. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?

Emerytury i renty z KRUS w 2025 r. Jakie zaliczki na podatek i składka zdrowotna? [przykłady, obliczenia]

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego poinformowała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. nie uległy zmianie zasady i forma pobierania zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanych świadczeń emerytalno-rentowych i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.

REKLAMA

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.?

400 zł na ucznia w wieku do 24 lat. Do kiedy wniosek w 2025 r.? Zbliża się drugi semestr roku szkolnego 2024/2025. Warto już w tym momencie przypomnieć o ważnych terminach dotyczących złożenia wniosków na wyprawkę szkolną na rok szkolny 2025/2026. Kiedy będzie można złożyć wnioski?

Renta i praca? Osoby niepełnosprawne proponują zmiany

Temat likwidacji progów dorabiania do rent dla osób z niepełnosprawnościami powraca od wielu lat. Na czym polega tzw. pułapka rentowa? Czy jest szansa na zmianę przepisów?

REKLAMA