REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

'Po co drzeć koty?', czyli kampania na rzecz sądów konsumenckich

Anna Śmigulska
Polubowne sądy konsumenckie są alternatywą dla sądów powszechnych.
Polubowne sądy konsumenckie są alternatywą dla sądów powszechnych.

REKLAMA

REKLAMA

Jest to hasło kampanii billboardowej, której celem jest promocja stałych polubownych sądów konsumenckich. Patronat nad kampania objął Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcja Handlowa.

Z badań wynika, że ok. 75% społeczeństwa nie wie o istnieniu polubownych sądów konsumenckich. Z tego powodu UOKiK oraz IH przez najbliższe 2 tygodnie będą promować działalność polubownych sądów konsumenckich. Akcja będzie widoczna na billboardach, które pojawią się w 48 miastach w Polsce.

REKLAMA

Większość konsumentów ma niewielką świadomość tego, że w sytuacji spornej z przedsiębiorcą może zwrócić się o pomoc do sądu polubownego. Często sądy te są kojarzone z przesadną i długotrwałą procedurą oraz dużymi kosztami, tak jak to ma miejsce w sądach powszechnych. Wynikiem tego jest tak mały odsetek osób korzystających z sądownictwa polubownego. Przez pierwsze 6 miesięcy 2007 roku złożonych zostało niewiele ponad 1,3 tys. wniosków o polubowne rozpatrzenie sprawy, a w tym samym okresie bieżącego roku konsumenci złożyli aż o 200 wniosków mniej.

Zobacz wzór wniosku

Z drugiej strony istnieje powszechna niechęć przedsiębiorców do sądów polubownych. Wiedząc, że od ich zgody zależy możliwość przeprowadzenia postępowania często po prostu nie godzę się na jego wszczęcie. Licząc tym samym, że konsument poprzestanie na swoich działaniach i nie będzie się mu chciało składać pozwu do sądu powszechnego. Przedsiębiorca natomiast uniknie w ten sposób odpowiedzialności. Warto jednak zwrócić uwagę na wizerunek firmy, który takim działaniem może w oczach konsumentów wiele stracić.

Jakie sprawy

W chwili obecnej istnieje 16 stałych polubownych sądów konsumenckich oraz 15 ośrodków zamiejscowych na terenie całej Polski. Działają one przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej. Powołane są do rozpoznawania spraw o prawa majątkowe powstałe w wyniku umów sprzedaży towarów i świadczenia usług konsumentom. Sądy nie rozpatrują spraw dotyczących:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • banków,
  • ubezpieczycieli,
  • operatorów pocztowych,
  • operatorów telekomunikacyjnych,
  • przedsiębiorców informatycznych,
  • przedsiębiorców naukowo-badawczych,
  • przedsiębiorców edukacyjnych,
  • pośredników finansowych,
  • producentów paliw.

Jak działają sądy konsumenckie

Podstawą do wszczęcia postępowania przez sądy polubowne jest złożenie przez konsumenta wniosku o rozstrzygnięcie sporu. Jest to bezpłatne. W sekretariacie sądów dostępne są specjalne formularze, za pomocą których można złożyć wniosek. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie jego odpis zostaje doręczony przedsiębiorcy. Ten z kolei ma tydzień na udzielenie odpowiedzi czy zgadza się na przeprowadzenie postępowania mediacyjnego. Należy w tym miejscu przypomnieć, że sąd polubowny może przeprowadzić postępowanie tylko, gdy obie strony (konsument i przedsiębiorca) wyrażą na to zgodę. W przypadku, gdy sprzedający albo usługodawca nie zgodzą się na polubowne rozwiązanie spornej sprawy, to sąd zwraca wniosek konsumentowi.

Moc wyroku

Wyrok i ugoda zawarta przed stałym polubownym sądem konsumenckim mają moc wyroku sądu powszechnego. Nie ma od niego odwołania. Jednakże strona, która nie zgadza się z wydanym wyrokiem może zażądać jego uchylenia i złożyć skargę do sądu powszechnego.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA