Do kogo po ekspertyzę
REKLAMA
REKLAMA
Niestety czasami to po stronie konsumenta będzie ciążył obowiązek udowodnienia, że zakupiony towar był niezgodny z umową. Ma to miejsca szczególnie wtedy, gdy minęło 6 miesięcy od momentu zakupu towaru i nie chroni już konsumenta domniemanie mówiące o tym, że ujawnienie się wady przed upływem 6 miesięcy od chwili wydania rzeczy powoduje automatyczne założenie, że była on a niezgodna z umową już w chwili nabycia. Jeżeli usterki ujawniły się po upływie pół roku, to ciężar udowodnienia, że towar był niezgodny z umową w chwili zakupu ciąży do konsumencie.
REKLAMA
REKLAMA
Można powołać w tym celu niezależnego rzeczoznawcę. Jego zadaniem jest zbadanie przedmiotu sprzedaży i określenie, jakie są przyczyny uszkodzeń, czy powstały one z powodu wad produkcyjnych czy też niewłaściwego użytkowania lub eksploatowania. Na koniec wydana zostanie przez niego pisemna opinia.
Listy rzeczoznawców do spraw jakości produktów lub usług prowadzą wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej. Powołanie rzeczoznawcy i uzyskanie opinii wiąże się z kosztami, które uzależnione są od jej przedmiotu.
Należy pamiętać, że w przypadku sporów takich jak opisany w tym przypadku, konsument może liczyć na fachową pomoc Inspekcji Handlowej, która ma uprawnienia do prowadzenia działań polubownych i mediacyjnych między konsumentami i przedsiębiorcami.
Podstawa prawna:
art 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. nr 141, poz. 1176 z pózn. zm.).
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat