REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zareklamować usługę fryzjerską?

Ewa Kowalska
Ekspert w zakresie VAT
Czy można zareklamować usługę fryzjerską? /Fot. Fotolia
Czy można zareklamować usługę fryzjerską? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Korzystając z usługi fryzjerskiej zawieramy określonej treści umowę. Umowa ta może obejmować wykonanie różnych zabiegów fryzjerskich poczynając od zwykłego strzyżenia, na farbowaniu czy modelowaniu kończąc. Nierzadko zdarza się, że efekt końcowy nie jest taki, jakiego oczekiwaliśmy. Czy jest więc możliwość abyśmy mogli skutecznie żądać wyrównania szkody z powodu nienależytego wykonania usługi fryzjerskiej?

Umowę usługi fryzjerskiej zaliczamy do umów o dzieło, zwanych również umowami rezultatu. Regulacje dotyczące tych umów znajdziemy w art. 627- 646 Kodeksu cywilnego. Fryzjer zobowiązuje się więc do wykonania określonej usługi a klient do zapłaty za nią wynagrodzenia.

REKLAMA

Wyobraźmy sobie taką sytuację: decydujemy się na zabieg farbowania i modelowania włosów. Po wizycie okazuje się, że nasza fryzura nie jest taka jakiej oczekiwaliśmy - użyto innej farby, włosy są łamliwe i wypadają.

Większość z nas godzi się na ten stan rzeczy, a wyrazem dezaprobaty jest jedynie zaprzestanie korzystania z usług nieudolnego fryzjera.

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Co moglibyśmy zrobić?

REKLAMA

Przede wszystkim mamy możliwość złożenia reklamacji. Wada dzieła (zniszczone włosy, zły wybór farby) upoważniają nas do zażądania poprawy wykonanej usługi. Jeżeli poprawa nie jest możliwa bądź usługodawca w określonym terminie jej nie dokonał mamy prawo do odstąpienia od zawartej umowy. Wiąże się z tym oczywiście zwrot kosztów na jakie wyceniona była dana usługa. Odstąpienie od umowy jest możliwe jedynie w przypadku, gdy wada jest istotna – a za taką można uznać np. źle użytą farbę do włosów. Jeżeli jednak wada wynikałaby z naszego subiektywnego odczucia, że fryzura mimo fachowego, zgodnego z umową wykonania nam się nie podoba, nie daje automatycznie możliwości do tego, by odstąpić od umowy. W przypadku gdy wady usługi są niewielkie, możemy zażądać obniżenia ceny proporcjonalnie do wykonanej usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generalnie w przypadku roszczeń wynikających z umowy o dzieło termin przedawnienia mija z upływem dwóch lat od dokonania dzieła. Pamiętajmy jednak, że w przypadku usługi fryzjerskiej zalecane jest, abyśmy jak najwcześniej zgłosili ewentualne pretensje.

W uzasadnionych przypadkach możliwe jest, abyśmy powołując się na treść art. 471 k.c. zażądali odszkodowania, gdyż nienależyte wykonanie usługi przez fryzjera, może skutkować poniesieniem przez nas określonej szkody majątkowej.

Źle wykonana trwała ondulacja zmusza nas do zakupu środków przeciwdziałających wypadaniu włosów.

Po dokonaniu każdej umowy teoretycznie powinniśmy dostać potwierdzenie wykonania usługi w postaci paragonu. W przypadku usług fryzjerskich często zdarza się jednak, że go nie otrzymujemy. Nie stawia nas to na straconej pozycji. Możliwe jest potwierdzenie wystąpienia wad usługi w postaci zeznań osób, które w tym czasie przebywały na terenie lokalu.

Ponadto, zaleca się aby sporządzoną reklamację udostępnić w formie pisemnej. Sprzedawca ma 14 dni na odpowiedź. Jeżeli tego nie zrobi, uważa się, że uznał ją za uzasadnioną.

Zobacz: Reklamacje 

Gdy klient nie ma racji

REKLAMA

Klientka decyduje się na zabieg przedłużania włosów. Zabieg ten został wykonany przez renomowaną fryzjerkę, posiadającą własny zakład fryzjerski, która poinformowała klientkę o szczegółach całej usługi. Następnego dnia klientka zauważyła pewne nieprawidłowości ,,kosmacące się i poskręcane włosy”, skarżyła się na bóle głowy i złe samopoczucie. Fryzjerka ponowiła usługę. Klientka złożyła reklamację wskazując na liczne, jej zdaniem, wady usługi.

Ustalenie dokładnego stanu faktycznego przez sąd, pozwoliło zweryfikować jej zeznania. Ostatecznie ustalono, że zabieg został wykonany poprawnie, a włosy użyte w zabiegu były najwyższej jakości (jako potwierdzenie powódka otrzymała list z firmy produkcyjnej). Sąd oddalił powództwo, a powódkę obciążył kosztami procesowymi (zob. wyrok Sądu Rejonowego dla Wrocławia z dnia 6 maja 2013 roku o sygn. akt VIII C 1063/11.

W tym wypadku więc, gdy decydujemy się drogę sądową musimy pamiętać o możliwych negatywnych skutkach jakie mogą nastąpić, jeżeli nie udowodnimy wad prawnej usługi.

Zobacz: Prawa konsumenta

Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 2017 poz. 459)

- wyrok Sądu Rejonowego dla Wrocławia z dnia 6 maja 2013 roku o sygn. VIII C 1063/11

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA