Co warto wiedzieć, zanim złożysz reklamację?

Gwarancja jest tylko dodatkowym uprawnieniem konsumenta.
Prawo do reklamacji to jedno z podstawowych uprawnień konsumentów. Co należy wiedzieć, by w pełni korzystać ze swoich uprawnień? Jakie błędy najczęściej popełniają konsumenci przy pisaniu reklamacji?

Podstawa reklamacji

Jak zostało to już stwierdzone w sytuacji, gdy na sprzedawany towar otrzymujemy gwarancję, będziemy dysponować dwoma podstawami prawnymi do reklamacji.

Patrz: Co musisz wiedzieć o reklamacji towarów? – cz. 3

Gwarancja nie oznacza bowiem, że bez niej reklamacja nie jest możliwa. Zawsze w przypadku towarów podlegających sprzedaży konsumenckiej istnieje możliwość skorzystania z uprawnień, jakie przewiduje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

To ważna informacja dla konsumenta. Jeszcze ważniejsza jest taka, iż bardzo często gwarancja jest wyborem dla konsumenta dużo gorszym, niż ustawa. Zwolennicy spiskowych teorii mogliby nawet pokusić się o stwierdzenie, że po to właśnie gwarancja jest udzielana, by ograniczyć surowe wymogi, jakim sprzedawcy podlegają z ustawy. Dlaczego?

Otóż uprawnienia ustawowe są niezmienne. Żadne porozumienie umowne między sprzedawcą a kupującym nie może wyłączyć postanowień ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. A ta stanowi m.in. że sprzedawca ma 14 dni na odpowiedź na reklamację (inaczej reklamacja jest uznana za uwzględnioną), a przy roszczeniach reklamacyjnych kupujący może domagać się albo bezpłatnej naprawy albo bezpłatnej wymiany (wybór ten należy do konsumenta i jest dla sprzedawcy wiążący).

Zobacz serwis: Reklamacje

Co innego gwarancja, której uprawnienia mogą być modyfikowane. W jej tekście gwarant może zastrzec np., że przy reklamacji konsument może domagać się tylko naprawy, bez prawa do wymiany. Oprócz tego gwarancja może odsuwać moment, w którym konsument będzie mógł odstąpić od umowy. Zgodnie z ustawą odstąpienie jest możliwe już po pierwszej nieudanej naprawie lub wymianie. Tymczasem gwarancja może taką możliwość przewidywać np. po kilku nieudanych naprawach.

Data złożenia reklamacji

Kolejną istotną kwestią, która została wspomniana wyżej jest kwestia odpowiedź na reklamację. Otóż zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej sprzedawca powinien ustosunkować się do reklamacji w terminie 14 dni od daty jej otrzymania. Jeżeli tego nie uczyni w tym terminie, reklamacja zostanie uznana za uwzględnioną. Z tego też powodu istotne jest, by w samej reklamacji, jak również na jej kopii, która powinniśmy zachować dla siebie, oznaczyć datę zgłoszenia.

W terminie 14-dniowym nie chodzi o 14 dni roboczych, lecz 14 dni w sposób w jaki oblicza się terminy wedle Kodeksu cywilnego.

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...