REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można składać reklamację w innym sklepie?

Uprawnienia reklamacyjne należy kierować do tego przedsiębiorcy, który jest stroną umowy sprzedaży.
Uprawnienia reklamacyjne należy kierować do tego przedsiębiorcy, który jest stroną umowy sprzedaży.

REKLAMA

REKLAMA

Kupując rzecz w sklepie zawieramy umowę z przedsiębiorcą, który ten sklep prowadzi. Stwierdzenie to może być istotne z punktu widzenia sytuacji, kiedy to chcemy wnieść reklamację do innego sklepu, niż ten w którym rzecz kupiliśmy.

Reklamacja w innym sklepie

Kupując rzecz przeważnie nie zakładamy, że już wkrótce będziemy musieli udać się z reklamacją wadliwego towaru. Co jednak zrobić, jeżeli kupiliśmy rzecz daleko od miejsca, w którym mieszkamy. Czy można reklamację wnosić do innego sklepu, niż ten w którym rzecz nabyliśmy?

REKLAMA

REKLAMA

Niekiedy odpowiedź na te pytanie może mieć istotne znaczenie. „Będąc w Krakowie na wakacjach zaszalałem i kupiłem sobie aparat fotograficzny w jednym ze sklepów ogólnopolskiej sieci. Po wakacjach sprzęt zaczął szwankować. Gdy poszedłem do sklepu tej sieci w moim rodzinnym Gdańsku odesłano mnie do sklepu, w którym dokonałem zakupu. Co mam robić?” pisze jeden z użytkowników naszego forum.

Jak to zatem jest z przyjmowaniem reklamacji przez inne sklepy tej samej sieci? Odpowiedź na to pytanie nie wcale taka prosta. Punktem wyjścia powinno być jednak stwierdzenie, że umowa sprzedaży, jaką zawieramy w obrocie konsumenckim, jest umową między dwoma stronami tj. między kupującym i sprzedającym. Prawa i obowiązki jakie wypływają z tej umowy dotyczą tylko tych dwóch osób.

Zobowiązanie umowne jest zawierane pomiędzy dwoma stronami, a prawa i obowiązki nie mogą być nałożone na trzeci podmiot. Zatem uprawnienia reklamacyjne należy kierować do tego sprzedawcy, który jest stroną umowy. Sklepy tej samej marki mogą należeć do różnych przedsiębiorców (np. sklepy franczyzowe).

Zobacz serwis: Reklamacje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tego stwierdzenia wynika kolejne. Prawa i obowiązki dotyczące reklamacji danego produktu będą dotyczyły tylko tych dwóch osób. Zatem reklamacji nie będzie można wnieść do sprzedawcy, który stroną naszej umowy nie był.

Powyższe stwierdzenia mają dość istotne znaczenie. Zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że sklepy choć z tej samej sieci, mogą mieć odrębną osobowość prawną. Taka praktyka nie jest obca także w wielkich sieciach, kiedy to często sklepy są prowadzone przez odrębnych przedsiębiorców (w formie spółek), których udziałowcem lub akcjonariuszem jest główna spółka.

Pamiętaj, że w sklepie zawierasz umowę z przedsiębiorcą, który prowadzi ten sklep.

Co to oznacza dla naszej reklamacji?

Zatem w sytuacji, jeżeli sklep w Gdańsku jest prowadzony przez innego przedsiębiorcę, niż sklep w Krakowie, choćby oba były tej samej marki, to reklamacji od towaru kupionego w stolicy Małopolski nie będzie można wnieść na Pomorzu. Z drugiej strony w odwrotnej sytuacji, jeżeli oba sklepy należą do tego samego podmiotu (który w umowie z nami jest stroną) to nie ma przeciwwskazań, by taką reklamację wnieść w innym sklepie.

Zobacz: Czy można reklamować przeceniony towar?

Franczyza

Zatem, aby rozstrzygnąć czy dana reklamacja może być wniesiona w innym sklepie tej samej marki trzeba najpierw określić status prawny sklepu, czy też bardziej precyzyjnie czy przedsiębiorca prowadzący sklep jest stroną naszej umowy. W wielu przypadkach może się bowiem zdarzyć tak, że dany sklep działa na podstawie np. franczyzy. Oznacza to, że sklep jest prowadzony przez osobnego przedsiębiorcę, który jedynie korzysta z marki.

Sieć sklepów franczyzowych ma np. marka TOP SECRET.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA