Gdzie złożyć reklamacje niedziałającej komórki

Jeżeli usterka tkwi w samym telefonie, reklamcję należy złożyć u producenta.
Pól roku temu kupiłem telefon komórkowy w promocji z przysłowiową złotówkę. Oczywiście pod warunkiem zawarcia umowy na okres 2 lat. Niestety telefon się popsuł. Złożyłam reklamacje w punkcie, w którym podpisywałam umowę, ale otrzymałam odpowiedź, że muszę zgłosić się do producenta telefonu, ponieważ operator nie odpowiada za niego.

Należy zdać sobie sprawę tego, że najczęściej zawieramy dwie umowy z operatorem telekomunikacyjnym. Jedna dotyczy świadczenia usług telekomunikacyjnych, czyli samej możliwości wykonywania i odbierania połączeń oraz innych usług dodatkowo wykupionych. Natomiast druga umowa dotyczy sprzedaży telefonu. 

Jeżeli usterki dotyczą braku zasięgu, jakości połączeń, to powinniśmy złożyć reklamacje do operatora telefonii komórkowej. Jeżeli natomiast usterki tkwią w samym telefonie, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z towarem niezgodnym z umową. W związku z tym reklamacje należy kierować do sprzedawcy. 

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z gwarancji i złożenie reklamacji do serwisu producenta. O ile oczywiście gwarancje takową otrzymaliśmy. Należy również zwrócić uwagę na jej zapisy. Na przykład jak długo ona trwa. Czego możemy żądać od gwaranta w przypadku powstania usterki, czy tylko naprawy, czy w również wymiany, w jakich okolicznościach, jak długo naprawa może trwać. 

Niekiedy ustawowa odpowiedzialność sprzedawcy jest korzystniejsza dla konsumenta. Przewiduje np. możliwość odstąpienia od umowy, oczywiście w ściśle określonych przypadkach takich jak:

  • naprawa ani wymiana okazała się niemożliwa albo
  • jeżeli sprzedawca nie zdoła uczynić zadość takiemu żądaniu w odpowiednim czasie lub
  • gdy naprawa albo wymiana narażałaby kupującego na znaczne niedogodności,

oraz gdy niezgodność towaru z umowa jest istotna

W postanowieniach gwarancji niezwykle rzadko można doszukać się możliwości zwrotu wadliwego towaru z jednoczesnym zwrotem ceny. Poza tym łatwiej jest wyegzekwować naprawę, jeżeli nie jest ona wykonywana w określonym czasie.

Dla konsumenta znaczące jest również zapis ustawy przewidujący, że nie ustosunkowanie się do żądania naprawy albo wymiany w ciągu 14 dni oznacza uznanie roszczenia. Niestety w przypadku gwarancji często zdarza się tak, ze po terminie przeznaczonym do naprawy sprzętu, wskazanym w gwarancji, uzyskujemy odpowiedź, że sprzęt jest sprawny i nie będzie naprawiany albo że wada jest przyczyna złego użytkowania.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...