Internetowe Konto Pacjenta (IKP) 2018
REKLAMA
REKLAMA
Jakie dane będzie zawierało Internetowe Konto Pacjenta ?
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem Internetowego Konta Pacjenta trafił do konsultacji społecznych. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
REKLAMA
Działające w ramach Platformy P1 Internetowe Konto Pacjenta ma umożliwiać w szczególności:
-
dostęp do informacji o udzielonych i planowanych świadczeniach opieki zdrowotnej (dotyczących przykładowo recept refundowanych, list osób oczekujących na dane świadczenie, skierowań, deklaracji wyboru lekarza i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej);
-
dostęp do informacji o posiadanym na dany dzień prawie do świadczeń.
Używając IKP będziemy mogli również składać oświadczenia, w których wyrazimy lub wycofamy zgodę na:
-
udostępnienie danych medycznych;
-
udzielanie informacji o stanie zdrowia;
-
udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych.
"Zakres informacji będzie przyrostowo rozszerzany, w miarę uruchamiania kolejnych funkcjonalności Platformy P1. Jako że pierwszą uruchamianą funkcjonalnością Platformy P1 jest e-recepta, to właśnie recepty będą pierwszym zakresem danych widocznym w IKP. W IKP dostępna będzie także historia świadczeń zdrowotnych sfinansowanych ze środków publicznych – które dzisiaj są dostępne w prowadzonym przez NFZ Zintegrowanym Informatorze Pacjenta oraz sukcesywnie kolejne usługi w ramach Platformy P1 (e-skierowanie oraz wymiana elektronicznej dokumentacji medycznej)" - mówi portalowi Infor.pl Krzysztof Jakubiak, Dyrektor Biura Prasy i Promocji Ministerstwa Zdrowia.
Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach
Uruchomienie IKP w maju 2018 r.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, pierwsza grupa pacjentów w maju 2018 r. w ramach pilotażu będzie mogła korzystać z e-recept. W tym czasie ma być też udostępnione Internetowe Konto Pacjenta.
REKLAMA
Jak tłumaczy Krzysztof Jakubiak, "uruchomienie IKP ma związek z trwającym pilotażem e-recepty. Od strony technicznej nie ma przeszkód, aby od początku maja każdy chętny pacjent (nie tylko biorący udział w pilotażu) założył swoje IKP. Pacjenci biorący udział w pilotażu e-recepty będą mogli zacząć je wykorzystywać, aby obserwować swoje wystawione e-recepty. Natomiast inne osoby do momentu upowszechnienia e-recept w całym kraju na swoich kontach nie będą mieć innych informacji poza dostępem do ZIP tworzonych w systemie NFZ. Dopiero później, sukcesywnie w miarę uruchamiania kolejnych wspomnianych wyżej funkcjonalności, dane dostępne w IKP będą się rozrastać".
Internetowe konto pacjenta będzie bezpłatną aplikacją. Pacjenci uzyskają do niej dostęp, posługując się profillem zaufanym ePUAP, kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub potwierdzając swoją tożsamość w wyznaczonym urzędzie.
Polecamy serwis: Prawa pacjenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat