Jak skorzystać z medycznej marihuany w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
Zobacz aktualne: Medyczna marihuana - nowe przepisy wchodzą w życie
REKLAMA
Marihuana czyli ziele konopi innej niż włóknista bądź żywica konopi znajdują się na liście środków odurzających IV-N stanowiącej załącznik nr 1 do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Według art. 33 ust. 2 tej ustawy środki odurzające grupy IV-N, mogą być legalnie wykorzystywane wyłącznie w celu prowadzenia badań, po uzyskaniu odpowiedniego zezwolenia. Ustawa ta wprowadza całkowity zakaz posiadania, wytwarzania, przetwarzania i przerabiania środków odurzających określonych w załączniku nr 1.
Polecamy: Dylematy HR-owców, badania case study, komentarze praktyczne
Import docelowy marihuany w celach leczniczych
Kwestię importu docelowego szczegółowo regulowało rozporządzenie wydane na podstawie ustawy prawo farmaceutyczne. Rozporządzenie zostało uchylone dnia 31 grudnia 2016 r. Zgodnie z art. 4 ustawy prawo farmaceutyczne import docelowy dopuszcza sprowadzenie z zagranicy produktu leczniczego niezarejestrowanego w Polsce. Warunkiem koniecznym jest złożenie dokumentu zwanego zapotrzebowaniem na produkt. Wystawia go szpital bądź lekarz prowadzący leczenie poza szpitalem. Wystawiający zwraca się do ministra zdrowia o zatwierdzenia zapotrzebowania. Po weryfikacji minister niezwłocznie zwraca dokument. Następnie zapotrzebowanie jest kierowane bezpośrednio do hurtowni farmaceutycznej. Sprowadzeniem leku zajmuje się apteka i to ona określa czas oczekiwania. Minister zdrowia jedynie zatwierdza zapotrzebowanie na sprowadzenie danego leku z zagranicy w ramach importu docelowego i nie decyduje o szybkości jego sprowadzenia. Marihuana sprowadzana w ramach importu docelowego nie jest refundowana przez NFZ, dlatego tez powyższy proces jest bardzo kosztowny. Określony jest również maksymalny wymóg ilościowy produktu sprowadzanego - 5 najmniejszych opakowań.
Zobacz: Marihuana w medycynie
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 17 marca 2015 r.
REKLAMA
Problem braku regulacji prawnej w sprawie korzystania z medycznej marihuany w Polsce został szerzej omówiony przez TK w postanowieniu z dnia 17 marca 2015 r. zawierającym uwagi dotyczące celowości podjęcia działań ustawodawczych, zmierzających do uregulowania kwestii medycznego wykorzystania marihuany.
TK podnosi, iż „przebieg rozprawy przed Trybunałem Konstytucyjnym wykazał, że w świetle aktualnych badań naukowych marihuana może być wykorzystywana w celach medycznych, zwłaszcza w przypadku łagodzenia negatywnych objawów chemioterapii stosowanej w chorobach nowotworowych.(…)W obecnym stanie prawnym zapobieganie przez ustawodawcę niekontrolowanemu rozpowszechnianiu substancji, których używanie może prowadzić do narkomanii, całkowicie wyklucza możliwość wykorzystywania marihuany dla celów medycznych. Z kolei, z punktu widzenia określonej grupy obywateli korzystających ze świadczeń opieki zdrowotnej, dopuszczenie medycznego wykorzystywania marihuany wymaga rozważenia z uwagi na terapeutyczną przydatność marihuany w pewnych stanach chorobowych.(…)położenie przez ustawodawcę nacisku na zwalczanie uzależnień prowadzących do utraty zdrowia, w pewnym zakresie stawia pod znakiem zapytania realizację prawa do świadczeń opieki zdrowotnej ze strony państwa. Tymczasem zadaniem ustawodawcy jest wyważenie tych dwóch celów.”
Zobacz serwis: Prawa pacjenta
Projekt ustawy o medycznej marihuanie
Pierwszy poselski projekt ustawy nowelizującej ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 4 czerwca 2012 r. został wycofany. W odpowiedzi na omawiane wyżej postanowienie TK dnia 29 lipca 2015 r. wpłynął do sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Następnie został skierowany do komisji zdrowia i na tym proces legislacyjny się zakończył. Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii stworzony przez Koalicję Medycznej Marihuany jest dostępny na stronie niniejszego ruchu. Jego główne założenie to stworzenie Narodowego System Monitorowania (NSM) stanowiącego bazę danych lekarzy, podmiotów leczniczych oraz pacjentów stosujących marihuanę medyczną, zbiór informacji o postępach w leczeniu i terapii, wykaz upraw konopi oraz jednostek naukowych i zaopatrzeniowych. Projekt przewiduje, iż w sytuacji stwierdzenia konieczności leczenia pacjenta medyczną marihuaną, lekarz za pośrednictwem NSM wystawiać będzie elektroniczną receptę. E-recepta zawierać powinna dane o ilości, postaci i dawce produktu, informacje o innych lekach oraz przewidywany czas trwania terapii. W założeniach projektu Inspekcja farmaceutyczna będzie kontrolować punkty zaopatrzenia i jednostki naukowe oraz wydawać wszelkie zezwolenia związane z obrotem medycznej marihuany. Obywatelski projekt jest na etapie gromadzenia podpisów w celu złożenia go w sejmie.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. 2016, poz. 224)
- Ustawa z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (Dz. U. 2016, poz. 2142)
- Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 marca 2012 r. w sprawie sprowadzania z zagranicy produktów leczniczych niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia pacjenta dopuszczonych do obrotu bez konieczności uzyskania pozwolenia (Dz. U. 2012, poz. 349)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat