Zgodnie ze zmianami w sposobie wystawiania recept lekarskich, jakie nastąpiły z dniem 4 października 2014 roku lekarz może wystawić tylko określoną liczbę recept dla danego pacjenta.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
- Lekarz może wystawić do 12 recept na występujące po sobie okresy stosowania (nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania), z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie może zostać przepisany lek na więcej niż 120 dni stosowania.
- W niektórych przypadkach liczba recept może być wyższa i wynosić aż 16. Lekarz może wypisać do 16 recept, gdy dotyczą one niezbędnych pacjentowi leków recepturowych (tzn. takich, które są wykonywane na indywidualne zamówienie, na miejscu wykonane w aptece). Leki recepturowe przyjmują najczęściej postać maści, kremów, mazideł, past lub żeli do stosowania na skórę. Okres ich stosowania nie może przekraczać 120 dni (tj. około 4 miesięcy). Co ważne apteka jest ustawowo zobowiązana do przygotowania leku w ciągu 48 godzin od momentu złożenia recepty przez pacjenta w aptece. Jeżeli lek ma w swoim składzie narkotyki lub ma zostać wykonany na „cito”, to należy go sporządzić w ciągu 4 godzin.
- Warto pamiętać, że lekarzowi przysługuje uprawnienie do wypisania recepty na podwójną ilość leku recepturowego.
- Jeśli zaś chodzi o różnego rodzaju środki antykoncepcyjne, to lekarzowi nie wolno wystawić więcej niż 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania (nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania). Oznacza to, że podczas jednej wizyty lekarskiej możemy otrzymać maksymalnie 6 recept na środki antykoncepcyjne. A okres stosowania, na jaki tabletki wystarczą, to maksymalnie pół roku.
- Lekarz ma prawo wystawić także receptę na ilość leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobu medycznego. Okres jego stosowania/ zażywania nie może przekroczyć 120 dni.
Realizacja recept na leki refundowane
W tym miejscu warto podkreślić, że zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne termin realizacji recepty, co do zasady, nie może przekroczyć 30 dni. Termin ten liczony jest od daty jej wystawienia, która widnieje na samej recepcie. Poniżej kilka wyjątków od tej ogólnej zasady:
- recepta wydawana na antybiotyk jest ważna jedynie 7 dni;
- recepta dotycząca leków lub wyrobów medycznych sprowadzanych z zagranicy dla użytkowników indywidualnych nie może być ważna dłużej niż 120 dni; w tym przypadku – głównie ze względów proceduralnych i logistycznych – ustawodawca zdecydował się na wydłużenie terminu;
- recepta, która swoją treścią obejmuje preparaty immunologiczne, wytwarzane indywidualnie dla pacjenta (np. szczepionki) jest ważna 90 dni.
Powyższe zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2014 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie recept lekarskich.
Źródło: Rzecznik Praw Pacjenta