8 tys. przepisów i 11 planów żywieniowych. Gdzie znaleźć bezpłatne diety?
REKLAMA
REKLAMA
Bezpłatne diety NFZ
NFZ przekazał, że portal Diety NFZ (www.diety.nfz.gov.pl) tylko w tym roku odnotował 11 milionów odsłon. Na portalu jest 8 tys. przepisów i 11 planów żywieniowych, które można dopasować do swoich potrzeb i preferencji. Usługa jest bezpłatna.
Na portalu zarejestrowało się 760 tys. użytkowników, a każdy z nich ma dostęp do diety dostosowanej do swoich potrzeb. Od lipca każdy osoba, ustalając swój plan diety, ma możliwość zaznaczenia produktu (m.in. gluten, laktoza), który chce wyeliminować z proponowanego jadłospisu.
"Portal Diety NFZ powstał w celu promowania zdrowego odżywiania, które jest kluczowe dla zachowania zdrowia oraz odgrywa ważną rolę w leczeniu chorób przewlekłych" – przekazała w komunikacie dyrektorka Departamentu Obsługi Klientów i Profilaktyki NFZ Sylwia Wądrzyk.
Czy można wyeliminować określone produkty?
Zaznaczyła, że proponowane plany żywieniowe są oparte na diecie DASH, która nie tylko pomaga w walce z nadwagą i otyłością, ale także przyczynia do obniżenia ciśnienia tętniczego, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych.
Użytkownik portalu Diety NFZ ma do wyboru 11 planów żywieniowych: klasyczny, nadwaga i otyłość, wege, cukrzyca, hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie, senior, rodzina i PCOS. Własne konto w portalu pozwala określić kaloryczność diety, dostosować ją do potrzeb jednej osoby lub całej rodziny z uwzględnieniem osobnej kaloryczności dla każdego z jej członków.
Otrzymujemy wówczas gotowy rozkład posiłków, z uwzględnieniem ich kaloryczności, zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. Pokazany jest też średni czas przygotowania potrawy, a zaproponowane w portalu dania są szybkie i proste w przygotowaniu. Jadłospis bazuje na łatwo dostępnych artykułach spożywczych. Istnieje też możliwość wygenerowania listy zakupów.
Nowością jest możliwość wyeliminowania z proponowanego planu żywieniowego produktów zawierających gluten czy laktozę, ale też mięso, ryby i owoce morza.
"Po wybraniu wszystkich preferencji czy wykluczeń otrzymujemy gotową dietę z rozpisanymi posiłkami na wskazany czas. Ciekawym rozwiązaniem jest opcja zmiany przepisu, gdy któryś z nich nie odpowiada naszym gustom" – przekazała rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Kopczyńska.
Kto korzysta z portalu?
Kopczyńska dodała, że wśród użytkowników są osoby w różnym wieku. Najliczniejszą i najbardziej aktywną grupę stanowią osoby w wieku 20-30 lat. Jeśli chodzi o płeć, 55 proc. to kobiety. 48 proc. użytkowników portalu deklaruje niską aktywność fizyczną, a 25 proc. jej brak.
W komunikacie przekazano, że największą popularnością cieszy się program "Nadwaga i otyłość", a drugim jest plan "Classic".(PAP)
Autorka: Iga Leszczyńska
iga/ joz/
Polecamy: „Urlopy wypoczynkowe. Ustalanie wymiaru, udzielanie i rozliczanie”
Zobacz także: Dieta bezglutenowa
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat