Choroby zawodowe w handlu detalicznym. Co dolega handlowcowi?

Katarzyna Redmerska
Dziennikarka medyczno-prawna
rozwiń więcej
sprzedawca sklep zakupy handel / ShutterStock

Choroby zawodowe w handlu detalicznym – czy sprzedawca to zawód wysokiego ryzyka? Handlowcami nazwiemy nie tylko pracowników sklepów, ale także doradców, którzy oferują klientom zaawansowane usługi. Obie te grupy narażone są na działanie podobnych szkodliwych czynników charakteryzujących pracę w sprzedaży. Jak zadbać o pracownika sprzedaży?

Handel jest ważnym sektorem gospodarki narodowej. W tej branży, w Polce pracuje 3,6 mln osób, czyli 26 proc. ogółu pracujących. Niemal dwie trzecie pracowników handlu stanowią kobiety. Sektor oferuje wiele miejsc pracy dla osób młodych, dopiero wchodzących na rynek pracy, w tym dla osób o niższych kwalifikacjach.

Sprzedawca to zawód należący do grupy zawodów usługowych. Obciążenie pracownika zatrudnionego na stanowisku sprzedawcy w handlu detalicznym uwarunkowane jest branżą sklepu, zakresem wykonywanych czynności oraz warunków pracy i wielkości jednostki handlowej. 

Ważne

Jak pokazują badania – pracownicy sprzedaży należą do grup zawodowych najczęściej zmieniających pracę. W opinii ekspertów, duży stres na co dzień prowadzi do wypalenia zawodowego. Nie tylko na to jednak uskarżają się handlowcy. 

Praca w handlu jest pracą nieprzewidywalną 

Bez wątpienia praca w handlu jest pracą nieprzewidywalną, w której oczekuje się od pracownika nie tylko szybkich reakcji, ale także wysokiego poziomu kompetencji, do których należy: asertywność i umiejętność przekonywania. 

Pracujący w handlu często są rozliczani z końcowego efektu współpracy z klientem (muszą zrealizować cele postawione sobie przez przedsiębiorstwo dla satysfakcjonującego obrotu w firmie). To duży stres dla pracownika, który może skutkować problemami zdrowotnymi, związanymi zarówno ze sferą fizyczną (m.in. choroby układu krążenia) oraz psychiczną (m.in. wypalenie zawodowe, depresja). 

Co dolega pracownikowi sprzedaży 

Najczęstszymi przypadłościami, na jakie uskarżają się sprzedawcy to: 

  • Choroby zakaźne – sprzedawca jest w pierwszej linii kontaktu z klientem, co naraża go na zapadanie, na wirusowe choroby zakaźne. Poprzez bezpośredni kontakt z pieniędzmi, a także kartami kredytowymi – narażony jest na choroby bakteryjne. 
  • Choroby układu krążenia – sprzedawca wiele godzin spędza w pozycji stojącej lub siedzącej. Nie jest to bez znaczenia na układ sercowo-naczyniowy organizmu, który pozbawiony odpowiedniej dawki ruchu zaczyna niedomagać. Pojawiają się obrzęki, skurcze nóg i żylaki. 

Długotrwałe narażenie na stres, powoduje kłopoty z ciśnieniem. Wielu handlowców odreagowuje stres poprzez używki, narażając się na rozwój miażdżycy bądź choroby niedokrwiennej serca. 

  • Zwyrodnienia kręgosłupa – dźwiganie, podawanie klientom produktów i związana z tym powtarzalność ruchów, a także praca w wymuszonej pozycji – prowadzi do obciążenia układu kostno-szkieletowego (najbardziej odcinek lędźwiowy kręgosłupa). 
  • Obciążenia psychiczne – kontakt z klientami, odpowiedzialność związana z rozliczaniem się z dziennego utargu – mogą trwale osłabić stan psychiczny pracownika, doprowadzając do wypalenia zawodowego. 

Choroby zawodowe – zespół cieśni nadgarstka

Sprzedawca jest narażony na chorobę zawodową, jaką jest zespół cieśni nadgarstka. Rozwój schorzenia to pokłosie powtarzalności ruchów, m. in. w trakcie rozkładania towaru na półkach. 

Zespół cieśni nadgarstka pojawia się wskutek długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy, leżący między więzadłami a kośćmi nadgarstka. Ucisk na włókna nerwu prowadzi do zburzenia ich odżywiania, pojawia się obrzęk a z nim takie dolegliwości jak: ból, kłucie, uczucie drętwienia bądź mrowienia w okolicy nadgarstka oraz palców. Zaburzenia lub brak czucia w palcach bądź też całej dłoni, osłabienie siły chwytu. 

Zespół cieśni nadgarstka jest chorobą poważną. Pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków. W skrajnych przypadkach schorzenie wymaga przeprowadzenia operacji, a następnie długiej rehabilitacji. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej od wystąpienia pierwszych objawów. 

Opieka zdrowotna dla sprzedawcy 

W opiece zdrowotnej sprzedawcy podstawą jest zapewnienie przez pracodawcę możliwości weryfikacji stanu zdrowia, a także pomoc w zmianie niezdrowych nawyków. Jeżeli pracodawca chce mieć zdrowy i długoletni stażem personel, powinien dążyć do tego, aby jak najwcześniejszej wykrywać choroby u pracowników. 

Pracodawca powinien zadbać o badania profilaktyczne swoich pracowników, połączone z konsultacjami lekarskimi. Konsultacje ze specjalistą pomogą przełożyć wyniki badań na działania poprawiające stan zdrowia.

Znajomość zagrożeń oraz chorób zawodowych na stanowisku sprzedawcy jest podstawą wyboru najodpowiedniejszego rodzaju ubezpieczenia pracowników. 

Nie bez znaczenia pozostają odpowiednie szkolenia BHP pracowników handlowych. Niedostosowanie programu szkoleń BHP do problematyki zagrożeń charakterystycznych, na przykład dla danego sklepu, spowoduje, że ich treść będzie niedopasowana do wymogów firmy, a co za tym idzie – wzrośnie prawdopodobieństwo niepodjęcia odpowiedniego działania w celu ograniczenia narażenia na czynniki mogące powodować zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników. 

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami”

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...