Nowość w IKP. Indywidualny Plan Opieki Medycznej
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest IPOM
Internetowe Konto Pacjenta, na którym jest dostępny IPOM, to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, z której korzysta już ponad 50 proc. dorosłych Polaków.
REKLAMA
Indywidulny Plan Opieki Medycznej to nowy rodzaj dokumentacji medycznej pacjenta. Nie posiada wersji papierowej – IPOM jest prowadzony w systemie teleinformatycznym – Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania.
REKLAMA
Jak poinformowało Centrum e-zdrowia – pacjenci, którzy korzystają z Indywidualnego Planu Opieki Medycznej, mają od teraz możliwość uzyskania dostępu do harmonogramu badań, wizyt, a także konsultacji zaplanowanych przez lekarza POZ z poziomu IKP.
W październiku 2022 roku do polskiego systemu zdrowia została wprowadzona opieka koordynowana. W jej zakresie znalazła się diagnoza i leczenie, a także profilaktyka i edukacja pacjenta na temat wybranych chorób z dziedziny kardiologii, diabetologii, endokrynologii oraz pulmonologii. Opieka koordynowana obejmuje pacjentów 18+, w jej ramach lekarz pierwszego kontaktu współpracuje z lekarzami specjalistami, pielęgniarką POZ oraz dietetykiem.
Bez wątpienia wprowadzenie opieki koordynowanej wpłynęło na polepszenie dostępności do świadczeń zdrowotnych, m.in.:
- rozszerzając listę badań diagnostycznych realizowanych przez lekarza POZ;
- umożliwiając szybszy dostęp do opieki specjalistycznej;
- pozwalając podjąć działania edukacyjne – pacjent dowie się więcej o swoim zdrowiu, zagrożeniach i profilaktyce;
- aktywizując pacjenta – będzie mógł podjąć działania zgodnie z ustalonym planem.
Badania diagnostyczne dostępne dla lekarza POZ finansowane z budżetu powierzonego:
- W ramach ścieżki kardiologicznej oraz częściowo diabetologicznej:
- EKG wysiłkowe;
- Holter EKG 24, 48, 72h;
- Holter RR;
- USG Doppler tt. szyjnych i naczyń kończyn dolnych;
- ECHO serca przezklatkowe;
- BNP, NT-proBNP;
- Albuminuri;
- UACR.
- W ramach ścieżki endokrynologicznej:
- anty-TPO;
- anty-TSHr;
- anty-TG;
- biopsja cienkoigłowa tarczycy (u dorosłych).
- W ramach ścieżki pulmonologicznej:
- spirometria;
- pirometria z próbą rozkurczow.
Na każdym etapie leczenia i planowania wizyt, pacjentowi zapewniona zostaje opieka koordynowana – ustala harmonogram badań, wizyt, konsultacji zleconych przez lekarza POZ, w tym także porad edukacyjnych, jak i dietetycznych. Koordynator nie musi być lekarzem – rolę tę może pełnić pielęgniarka bądź osoba z rejestracji. Do obowiązków koordynatora należy umawianie wizyt i badań, przypominanie pacjentowi o terminach, aktualizowanie harmonogramu (organizacja strony IPOM). Ponadto koordynator wyszukuje osoby, które należy objąć indywidulną opieką i zaprasza je następnie po poradę.
Wykaz świadczeń opieki koordynowanej
Świadczenia opieki koordynowanej są realizowane w następujących obszarach:
- diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków;
- diagnostyka i leczenie cukrzycy;
- diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej, a także przewlekłej choroby obturacyjnej płuc;
- diagnostyka i leczenie niedoczynności tarczycy oraz diagnostyka guzków pojedynczych i mnogich tarczycy.
Jak działa IPOM
Indywidulny Plan Opieki Medycznej spersonalizowany dla pacjenta jest ustalany przez lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz:
- przeprowadza z pacjentem pogłębiony wywiad;
- bada pacjenta;
- analizuje wyniki badań diagnostycznych;
- ocenia aktualny stan zdrowia pacjenta;
- ustala indywidualny plan działania – dalsze etapy postępowania;
- przekazuje pacjentowi plan do realizacji (dostępny także w formie elektronicznej na Internetowym Koncie Pacjenta).
Chcąc znaleźć IPOM na IKP, należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta, następnie wejść w „Plan leczenia”, kolejno w „Plan opieki medycznej” i wyszukać w „Planie opieki medycznej” swój IPOM wraz z harmonogramem.
Internetowe Konto Pacjenta, na którym jest dostępny IPOM, ma już 17 mln użytkowników. IKP jest bezpłatną aplikacją Ministerstwa Zdrowia, na której pacjent szybko i bezpiecznie sprawdzi informacje o zdrowiu swoim, swoich dzieci bądź osoby, która go do tego upoważniła. Ponad 50 proc. dorosłych Polaków aktywnie korzysta ze swojego Internetowego Konta Pacjenta.
Projekt edukacyjny PTMR: Opieka koordynowana
Warto nadmienić, że prowadzone są przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej szeroko zakrojone działania edukacyjne, w związku z wprowadzeniem opieki koordynowanej w POZ. Do tej pory przeprowadzone zostały liczne spotkania ze specjalistami w formie webinarów, a także udostępniono wiele nagrań poruszających najważniejsze kwestie. Ponadto przygotowano szkolenie online w zakresie diabetologii.
Zobacz także: USG
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat